138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 58: | Line 58: | ||
|- | |- | ||
| ''rúne'' || PGmc {{recon|''rūnō''}} || /ˈruːnə/ || ''n, f'' || meaning || Bedeutung || | | ''rúne'' || PGmc {{recon|''rūnō''}} || /ˈruːnə/ || ''n, f'' || meaning || Bedeutung || | ||
|- | |||
| ''vunder'' || PGmc {{recon|''wundrą''}} || /ˈvʊndər/ || ''n, m'' || miracle || Wunder || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |
edits