138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 62: | Line 62: | ||
|- | |- | ||
| ''saker'' || Adverbial genitive of ''sake'' 'matter, affair' || /ˈsakər/ || ''conj'' || because || weil || | | ''saker'' || Adverbial genitive of ''sake'' 'matter, affair' || /ˈsakər/ || ''conj'' || because || weil || | ||
|- | |||
| ''lióve'' || From ''lióven'' 'to love' || /ˈlʲoːvə/ || ''n, f'' || love || Liebe || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |
edits