145
edits
(→Nouns) |
(→Trivia) |
||
Line 623: | Line 623: | ||
|- | |- | ||
|seres || {{IPA|sɛ.ɾɛʃ}} || "nature" || '''Ceres''' Fauna | |seres || {{IPA|sɛ.ɾɛʃ}} || "nature" || '''Ceres''' Fauna | ||
|- | |||
|} | |||
I also have here some countries names in Hololang: | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Hololang !! IPA !! Meaning | |||
|- | |||
|Ashetraliā ||{{IPA|a.ʃɛ.tɾa.lia:}} || Australia | |||
|- | |||
|Eglān ||{{IPA|ɛ.ɡlã:}} || England | |||
|- | |||
|Idonīsiā ||{{IPA|i.dɔ.ni:sia:}} || Indonesia | |||
|- | |||
|Yapān</br>Japān ||{{IPA|ja.pã:}}</br>{{IPA|ʒa.pã:}} || Japan | |||
|- | |||
|Kanādā ||{{IPA|ka.na:.da:}} || Canada | |||
|- | |||
|USĀ ||{{IPA|usa:}} || United States | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits