644
edits
Lëtzelúcia (talk | contribs) mNo edit summary |
Lëtzelúcia (talk | contribs) mNo edit summary |
||
Line 16: | Line 16: | ||
| | | | ||
|'''b'''ear | |'''b'''ear | ||
|- | |||
|align="center" |<big>ʋ</big> | |||
| | |||
|'''w'''as ([[w:Swiss German|Swiss German]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>d</big> | |align="center" |<big>d</big> | ||
Line 21: | Line 25: | ||
|'''d'''awn | |'''d'''awn | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big> | |align="center" |<big>ð̞</big> | ||
| | | | ||
|'''th'''is | |'''th'''is, de'''d'''o ([[w:Spanish language|Spanish]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>d͡z</big> | |align="center" |<big>d͡z</big> | ||
Line 40: | Line 44: | ||
| | | | ||
|'''g'''ood | |'''g'''ood | ||
|- | |||
|align="center" |<big>kʷ</big> | |||
| | |||
|lan''gu''age, lin'''gu'''a ([[w:Italian language|Italian]], [[w:Portuguese language|Portuguese]]) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>ɣ˕</big> | |||
| | |||
|sa'''g'''a ([[w:Icelandic language|Icelandic]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>h</big> | |align="center" |<big>h</big> | ||
Line 48: | Line 60: | ||
| | | | ||
|s'''c'''ar | |s'''c'''ar | ||
|- | |||
|align="center" |<big>kʷ</big> | |||
| | |||
|'''qu'''ery, ''qu''ando ([[w:Italian language|Italian]], [[w:Portuguese language|Portuguese]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>x</big> | |align="center" |<big>x</big> | ||
Line 72: | Line 88: | ||
| | | | ||
|hel'''pf'''ul | |hel'''pf'''ul | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" | <big>ʀ</big> | |||
| | |||
| [[w:Guttural R|Guttural R]]: '''R'''ou ([[w:Luxembourgish language|Luxembourgish]]); י'''ר'''וק ([[w:Hebrew language|Hebrew]]) | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" | <big>ʁ</big> | | style="text-align: center;" | <big>ʁ</big> | ||
| | | | ||
| [[w:Guttural R|Guttural R]]: | | [[w:Guttural R|Guttural R]]: [[w:Northumbrian burr|Northumbrian burr]], '''r'''ega'''r'''der ([[w:French language|French]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>ɾ</big> | |align="center" |<big>ɾ</big> | ||
Line 99: | Line 119: | ||
|align="center" |<big>t͡θ</big> | |align="center" |<big>t͡θ</big> | ||
| | | | ||
|'''th''' | |'''th'''ink ([[w:New York City English|New York]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>t͡s</big> | |align="center" |<big>t͡s</big> |
edits