6,696
edits
Castillerian (talk | contribs) m (→Vowels) |
Castillerian (talk | contribs) |
||
Line 33: | Line 33: | ||
===Orthography=== | ===Orthography=== | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center; width:50%" | |||
|+ Coptic Script | |||
! Letter | |||
! Numeric<br />value | |||
! Name | |||
! Transliteration | |||
! IPA | |||
|- | |||
| <big>Ⲁ ⲁ</big> | |||
| 1 | |||
| alpha, ⲁⲗⲫⲁ | |||
| a | |||
| [ä] ~ [äʔ] | |||
|- | |||
| <big>Ⲃ ⲃ</big> | |||
| 2 | |||
| beta, ⲃⲏⲧⲁ | |||
| b | |||
| [β] ~ [ɸ] ~[b] | |||
|- | |||
| <big>Ⲅ ⲅ</big> | |||
| 3 | |||
| gamma, ⲅⲁⲙⲙⲁ | |||
| g | |||
| [k] | |||
|- | |||
| <big>Ⲇ ⲇ</big> | |||
| 4 | |||
| delta, ⲇⲉⲗⲧⲁ | |||
| d | |||
| [t] | |||
|- | |||
| <big>Ⲉ ⲉ</big> | |||
| 5 | |||
| ei, ⲉⲓ | |||
| e | |||
| [ɛ] ~ [ɛʔ] ~ [ə] | |||
|- | |||
| <big>ⲋ</big> | |||
| 6 | |||
| sou, ⲥⲟⲩ | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| <big>Ⳣ ⳣ</big> | |||
| | |||
| wau, ⳣⲁⲩ | |||
| w | |||
| [w] | |||
|- | |||
| <big>Ⲍ ⲍ</big> | |||
| 7 | |||
| zeta, ⲍⲏⲧⲁ | |||
| z | |||
| [s] | |||
|- | |||
| <big>Ⲏ ⲏ</big> | |||
| 8 | |||
| eta, ⲏⲧⲁ | |||
| ē | |||
| [eː] ~ [e] | |||
|- | |||
| <big>Ⲑ ⲑ</big> | |||
| 9 | |||
| theta, ⲑⲏⲧⲁ | |||
| tʰ | |||
| [tʰ] | |||
|- | |||
| <big>Ⲓ ⲓ</big> | |||
| 10 | |||
| iota, ⲓⲟⲧⲁ | |||
| i | |||
| [iː] ~ [i] ~ [ɪ] ~ [j] | |||
|- | |||
| <big>Ⲕ ⲕ</big> | |||
| 20 | |||
| kappa, ⲕⲁⲡⲡⲁ | |||
| k | |||
| [k] | |||
|- | |||
| <big>Ⲗ ⲗ</big> | |||
| 30 | |||
| laula, ⲗⲁⲩⲗⲁ | |||
| l | |||
| [l] | |||
|- | |||
| <big>Ⲙ ⲙ</big> | |||
| 40 | |||
| me, ⲙⲉ | |||
| m | |||
| [m] | |||
|- | |||
| <big>Ⲛ ⲛ</big> | |||
| 50 | |||
| ne, ⲛⲉ | |||
| n | |||
| [n] ~ [ŋ] ~ [m] | |||
|- | |||
| <big>Ⲝ ⲝ</big> | |||
| 60 | |||
| ksi, ⲝⲓ | |||
| x | |||
| [ks] | |||
|- | |||
| <big>Ⲟ ⲟ</big> | |||
| 70 | |||
| o, ⲟ | |||
| o | |||
| [ɔ] ~ [ɔʔ] | |||
|- | |||
| <big>Ⲡ ⲡ</big> | |||
| 80 | |||
| pi, ⲡⲓ | |||
| p | |||
| [p] | |||
|- | |||
| <big>Ⲣ ⲣ</big> | |||
| 100 | |||
| ro, ⲣⲱ | |||
| r | |||
| [ɾ] ~ [r] | |||
|- | |||
| <big>Ⲥ ⲥ</big> | |||
| 200 | |||
| sima, ⲥⲓⲙⲁ | |||
| s | |||
| [s] | |||
|- | |||
| <big>Ⲧ ⲧ</big> | |||
| 300 | |||
| tau, ⲧⲁⲩ | |||
| t | |||
| [t] | |||
|- | |||
| <big>Ⲩ ⲩ</big> | |||
| 400 | |||
| u, ⲩ | |||
| u | |||
| [uː] ~ [u] | |||
|- | |||
| <big>Ⲫ ⲫ</big> | |||
| 500 | |||
| phi, ⲫⲓ | |||
| pʰ | |||
| [pʰ] | |||
|- | |||
| <big>Ⲭ ⲭ</big> | |||
| 600 | |||
| khi, ⲭⲓ | |||
| kʰ | |||
| [kʰ] | |||
|- | |||
| <big>Ⲯ ⲯ</big> | |||
| 700 | |||
| psi, ⲯⲓ | |||
| ps | |||
| [ps] | |||
|- | |||
| <big>Ⲱ ⲱ</big> | |||
| 800 | |||
| ou, ⲱⲩ | |||
| ō | |||
| [oː] ~ [o] | |||
|- | |||
| <big>Ϣ ϣ</big> | |||
| | |||
| shai, ϣⲁⲓ | |||
| š | |||
| [ʃ] | |||
|- | |||
| <big>Ϥ ϥ</big> | |||
| 90 | |||
| fai, ϥⲁⲓ | |||
| f | |||
| [f] | |||
|- | |||
| <big>Ϧ ϧ</big> | |||
| | |||
| xai, ϧⲁⲓ | |||
| ḫ | |||
| [x] | |||
|- | |||
| <big>Ϩ ϩ</big> | |||
| | |||
| hore, ϩⲱⲣⲉ | |||
| h | |||
| [h] ~ [ɦ] ~ [ç] | |||
|- | |||
| <big>Ϫ ϫ</big> | |||
| | |||
| canga, ϫⲁⲅⲅⲁ | |||
| c | |||
| [t͡ʃ] | |||
|- | |||
| <big>Ϭ ϭ</big> | |||
| | |||
| chima, ϭⲓⲙⲁ | |||
| cʰ | |||
| [t͡ʃʰ] | |||
|- | |||
| <big>Ϯ ϯ</big> | |||
| | |||
| ti, ϯ | |||
| ti | |||
| [tiː] ~ [ti] ~ [tɪ] | |||
|- | |||
| <big>ⳕ</big> | |||
| | |||
| hat, ϩⲁⲧ | |||
| ' | |||
| ∅ ~ [ʔ] | |||
|- | |||
| <big>ⳁ</big> | |||
| 900 | |||
| psitshe, ⲯⲓⲧϣⲉ | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
edits