14
edits
m (→Phonology) |
m (→Number) |
||
Line 244: | Line 244: | ||
|- | |- | ||
| colspan="3" | ''cei šarhi šarel'' | | colspan="3" | ''cei šarhi šarel'' | ||
|- style="font-size: 87%;" | |- style="font-size: 87.5%;" | ||
| cei || šarhi || šar-el | | cei || šarhi || šar-el | ||
|- style="font-size: 87%;" | |- style="font-size: 87.5%;" | ||
| two || cup.{{smallcaps|abs}} || water-{{smallcaps|abl}} | | two || cup.{{smallcaps|abs}} || water-{{smallcaps|abl}} | ||
|- | |- | ||
Line 254: | Line 254: | ||
:{| | :{| | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" | ''onani | | colspan="2" | ''onani saṭomce'' | ||
|- style="font-size: 87%;" | |- style="font-size: 87.5%;" | ||
| o-nan-i || sa-ṭom-ce | | o-nan-i || sa-ṭom-'''ce''' | ||
|- style="font-size: 87%;" | |- style="font-size: 87.5%;" | ||
| {{smallcaps|1sg.poss}}-mother-{{smallcaps|abs}} || {{smallcaps|3sg.poss}}-eye-{{smallcaps|du}} | | {{smallcaps|1sg.poss}}-mother-{{smallcaps|abs}} || {{smallcaps|3sg.poss}}-eye-'''{{smallcaps|du}}''' | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" | ‘my mother’s eyes’ | | colspan="2" style="padding-bottom:1em" | ‘my mother’s eyes’ | ||
|} | |||
:{| | |||
|- | |||
| colspan="4" | ''Ožek femel sasten hanirne.'' | |||
|- style="font-size: 87.5%;" | |||
| ož-ek || femel || saste-'''n''' || han-irne | |||
|- | |||
| {{smallcaps|1sg}}-{{smallcaps|dat}} || red || apple-'''{{smallcaps|abs}}''' || {{smallcaps|cop.npst}}-{{smallcaps|3pl.inact}} | |||
|- | |||
| colspan="4" | ‘I have red apples.’ | |||
|} | |} | ||
edits