6,388
edits
Tardigrade (talk | contribs) No edit summary |
Tardigrade (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 20: | Line 20: | ||
|fam2 = [[w:Germanic_languages|Germanic]] | |fam2 = [[w:Germanic_languages|Germanic]] | ||
|fam3 = [[w:East_Germanic_languages|East Germanic]] | |fam3 = [[w:East_Germanic_languages|East Germanic]] | ||
|fam4 = [[Gothic]] | |fam4 = [[w:Gothic_language|Gothic]] | ||
|fam5 = [[Post-Gothic]] | |fam5 = [[Post-Gothic]] | ||
|script = [[Niemish# | |script = [[w:Latin script|Latin]] ([[Niemish#alphabet|Niemish alphabet]])<br />[[w:Cyrillic script|Cyrillic]] ([[Niemish#Cyrillic alphabet|Niemish Cyrillic alphabet]], abolished) | ||
|- | |||
| nation =Niemgard | |||
| notice = IPA | |||
|- | |||
|iso3 = qgt | |iso3 = qgt | ||
|brcl = grey | |brcl = grey | ||
}} | }} |
edits