6,388
edits
Tardigrade (talk | contribs) |
Tardigrade (talk | contribs) |
||
Line 445: | Line 445: | ||
| Accusative || daχ || daχans | | Accusative || daχ || daχans | ||
|- | |- | ||
| Genitive || daχis || daχei || <span style="color:red">dächis</span> || <span style="color:red"> | | Genitive || daχis || daχei || <span style="color:red">dächis</span> || <span style="color:red">dächī</span> || <span style="color:red">dächs</span> || <span style="color:red">däche</span> | ||
|- | |- | ||
| Dative || daχa || daχam || dacha || dachą || dach || dachą | | Dative || daχa || daχam || dacha || dachą || dach || dachą | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! rowspan=2 | Case !! colspan=2 | Post-Gothic !! colspan=2 | Medieval Niemish !! colspan=2 | Niemish | |||
|- | |||
! Singular !! Plural !! Singular !! Plural !! Singular !! Plural | |||
|- | |||
| Nominative || waúrts || waúrtōs || rowspan=2 | wort || rowspan=2 | wortas || rowspan=2 | wort || rowspan=2 | worts | |||
|- | |||
| Accusative || waúrt || waúrtans | |||
|- | |||
| Genitive || waúrtis || waúrtei || <span style="color:red">wurtis</span> || <span style="color:red">wurtī</span> || <span style="color:red">wurts</span> || <span style="color:red">wurte</span> | |||
|- | |||
| Dative || waúrta || waúrtam || worta || wortą || wort || wortą | |||
|} | |} | ||
edits