138,726
edits
m (→Vowels) |
m (→Vowels) |
||
Line 28: | Line 28: | ||
|- | |- | ||
! style="" |Close | ! style="" |Close | ||
| | | /i/ | ||
| | | /iː/ | ||
| | | /y/ | ||
| | | /yː/ | ||
| | | | ||
| | | /ʉː/ | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
! style="" |Near-close | |||
| /ɪ̟/ | |||
| /ɪ̟ː/ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| /ʊːˁ/ | |||
|- | |- | ||
! style="" |Mid | ! style="" |Mid | ||
| | | /e/ | ||
| | | /eː/ | ||
| | | /œ/ | ||
| | | /øː/ | ||
| | | /ə/ | ||
| | | | ||
| | | /oˁ/ | ||
| | | /oːˁ/ | ||
|- | |- | ||
! style="" | | ! style="" |Open-mid | ||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 62: | Line 72: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | /aːˁ/ | ||
| | | | ||
| | | |
edits