1,279
edits
Line 45: | Line 45: | ||
| || || ''kikí'' || n. || pleasure, good | | || || ''kikí'' || n. || pleasure, good | ||
|- | |- | ||
| || || | | || || ''anítlé'' || v. || to see, to notice | ||
|- | |- | ||
| || || | | || || ''ídu'' || n. || knowledge, information | ||
|- | |- | ||
| || || ''dléyti'' || v. || to experience, to feel, to touch | | || || ''dléyti'' || v. || to experience, to feel, to touch | ||
Line 134: | Line 134: | ||
|- | |- | ||
| || || ''tebú'' || || | | || || ''tebú'' || || | ||
|- | |||
| || || ''páypay'' || || | |||
|} | |} |
edits