138,726
edits
mNo edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
mNo edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 260: | Line 260: | ||
| ''tim'' | | ''tim'' | ||
| ''r'im'' | | ''r'im'' | ||
|- | |- | ||
!rowspan=2| ''juð'' | !rowspan=2| ''juð'' | ||
Line 407: | Line 386: | ||
| ''tnaw tim'' | | ''tnaw tim'' | ||
| ''naw'm'' | | ''naw'm'' | ||
|- | |||
!rowspan=2| ''bur'' | |||
! future | |||
| ''barð i'' | |||
| ''bart tə'' | |||
| ''bart ti'' | |||
| ''bar u'' | |||
| ''bro oj'' | |||
| ''barn nu'' | |||
| ''bart tim'' | |||
| ''bru'm'' | |||
|- | |||
! past | |||
| ''úr i'' | |||
| ''þur tə'' | |||
| ''þri ti'' | |||
| ''úr u'' | |||
| ''þur oj'' | |||
| ''nur nu'' | |||
| ''þru tim'' | |||
| ''úru'm'' | |||
|} | |} | ||
(Todo: Justify forms) | (Todo: Justify forms) |
edits