138,982
edits
m (→H) |
m (→N) |
||
Line 555: | Line 555: | ||
|- | |- | ||
|náchtáin||v||||||hunt | |náchtáin||v||||||hunt | ||
|- | |- | ||
|nai||prep||||||with, by (instrumental) | |nai||prep||||||with, by (instrumental) | ||
Line 573: | Line 569: | ||
|- | |- | ||
|nesáin||v||||||kill, slay | |nesáin||v||||||kill, slay | ||
|- | |||
|néth, nethýr||adj||||||sweet | |||
|- | |||
|nethináin||v||||||sweeten; euphemize, sugar-coat; familiarize, acclimate | |||
|- | |- | ||
|niéðā||adv||||||for a day | |niéðā||adv||||||for a day |
edits