138,982
edits
m (→G) |
m (→N) |
||
Line 574: | Line 574: | ||
|nethináin||v||||||sweeten; euphemize, sugar-coat; familiarize, acclimate | |nethináin||v||||||sweeten; euphemize, sugar-coat; familiarize, acclimate | ||
|- | |- | ||
| | |nìeðār||adv||||||for a day | ||
|- | |||
|nìeðe||adv||||||day (24 hrs) | |||
|- | |- | ||
|nī́l||adj||||||easy, loose, gullible, naive | |nī́l||adj||||||easy, loose, gullible, naive |
edits