133
edits
(5 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 438: | Line 438: | ||
| style="text-align:center;" | '''m''' | | style="text-align:center;" | '''m''' | ||
m, me, mp, mme, lm, chm, gm, mn, mh | m, me, mp, mme, lm, chm, gm, mn, mh, sme, | ||
| style="text-align:center;" | '''p̚''' | | style="text-align:center;" | '''p̚''' | ||
p, pe, mp, lp, b, mpe, f, ph, pt, ft, bp | p, pe, mp, lp, b, mpe, f, ph, pt, ft, bp, lf, be | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:center;" | '''n''' | | style="text-align:center;" | '''n''' | ||
n, ne, nt, l, lt, hn, nne, ll, le, | n, ne, nt, l, lt, hn, nne, ll, le, sne, nne, | ||
| style="text-align:center;" | '''t̚''' | | style="text-align:center;" | '''t̚''' | ||
t, te, nt, lt, d, tt, th, nte, st, tch, dt | t, te, nt, lt, d, tt, th, nte, st, tch, dt, de, the, | ||
|- | |- | ||
| style="text-align:center;" | '''ŋ''' | | style="text-align:center;" | '''ŋ''' | ||
ng, nn, gne, gn, nh, nc, ngh, | ng, nn, gne, gn, nh, nc, ngh, nque, | ||
| style="text-align:center;" | '''k̚''' | | style="text-align:center;" | '''k̚''' | ||
k, ke, que, c, ch, g, nk, lk, ct, ck, gk | k, ke, que, c, ch, g, nk, lk, ct, ck, gk, gh, ge | ||
|} | |} | ||
Line 468: | Line 468: | ||
|- | |- | ||
|1<sup>st</sup> Person | |1<sup>st</sup> Person | ||
|吾< | |吾<sub>[ŋu]</sub>, 我<sub>[ŋa]</sub>, 余<sub>[y]</sub>, 俺<sub>[em]</sub>, 台<sub>[i]</sub>, 朕<sub>[dɨm]</sub>, 阮<sub>[ŋi̯on]</sub>, 咱<sub>[t͡san]</sub>, 剌<sub>[lat̚]</sub>, 僕<sub>[buk̚]</sub>, 婢<sub>[bi̯e]</sub>, 偶<sub>[u]</sub>, 厓<sub>[ge]</sub>, 祽<sub>[t͡so̯u]</sub>, 偔<sub>[ŋak̚]</sub> | ||
| rowspan="3" style="text-align:center;" |Singular Pronoun + 曹 [zau̯] | | rowspan="3" style="text-align:center;" |Singular Pronoun + 曹<sub>[zau̯]</sub> | ||
|- | |- | ||
|2<sup>nd</sup> Person | |2<sup>nd</sup> Person | ||
|汝, 爾, 尓, 迺, 叒, 君, 卿, 農, 恁, 儕, 子, 倷, 㑚, 英, 眉 | |汝<sub>[ni̯o]</sub>, 爾<sub>[nen]</sub>, 尓<sub>[ni̯e]</sub>, 迺<sub>[nai̯]</sub>, 叒<sub>[ni̯ak̚]</sub>, 君<sub>[ki̯un]</sub>, 卿<sub>[kʰi̯aŋ]</sub>, 農<sub>[nɔŋ]</sub>, 恁<sub>[nim]</sub>, 儕<sub>[ʐə]</sub>, 子<sub>[t͡si]</sub>, 倷<sub>[nə]</sub>, 㑚<sub>[nɐ]</sub>, 英<sub>[i̯aŋ]</sub>, 眉<sub>[mi]</sub> | ||
|- | |- | ||
|3<sup>rd</sup> Person | |3<sup>rd</sup> Person | ||
|伊, 人, 佢, 諾, 佗, 亓, 厥, 渠, 夫, 㞢, 伢, 夷, 它, 亳, 㑢 | |伊<sub>[i]</sub>, 人<sub>[nin]</sub>, 佢<sub>[kʰøy]</sub>, 諾<sub>[nak̚]</sub>, 佗<sub>[dɔ]</sub>, 亓<sub>[gi]</sub>, 厥<sub>[ki̯ut̚]</sub>, 渠<sub>[gi̯o]</sub>, 夫<sub>[vu]</sub>, 㞢<sub>[t͡ɕi]</sub>, 伢<sub>[i̯a]</sub>, 夷<sub>[i]</sub>, 它<sub>[tʰa]</sub>, 亳<sub>[bak̚]</sub>, 㑢<sub>[kʰi̯ak̚]</sub> | ||
|} | |} | ||
Line 485: | Line 485: | ||
|- | |- | ||
|Singular | |Singular | ||
|這, 此, 箇, 葛, 益, 遮, 是, 斯, 茲, 茊, 者, 只, 拓, 邇, 即, 呢 | |這<sub>[an]</sub>, 此<sub>[t͡sʰe]</sub>, 箇<sub>[ka]</sub>, 葛<sub>[kat̚]</sub>, 益<sub>[i̯ek̚]</sub>, 遮<sub>[t͡ɕi̯a]</sub>, 是<sub>[de]</sub>, 斯<sub>[se]</sub>, 茲<sub>[zi]</sub>, 茊<sub>[ʑi]</sub>, 者<sub>[ta]</sub>, 只<sub>[t͡ɕi̯e]</sub>, 拓<sub>[tʰak̚]</sub>, 邇<sub>[ni̯e]</sub>, 即<sub>[t͡sik̚]</sub>, 呢<sub>[ni]</sub> | ||
|那, 彼, 其, 兀, 個, 許, 介, 乢, 艾, 埃, 改, 該, 嚀, 遐, 兜, 箕 | |那<sub>[na]</sub>, 彼<sub>[fe]</sub>, 其<sub>[gu]</sub>, 兀<sub>[gu̯ot̚]</sub>, 個<sub>[kɔ]</sub>, 許<sub>[hi̯o]</sub>, 介<sub>[kei̯]</sub>, 乢<sub>[kap̚]</sub>, 艾<sub>[ŋai̯]</sub>, 埃<sub>[ai̯]</sub>, 改<sub>[kai̯]</sub>, 該<sub>[kɛ]</sub>, 嚀<sub>[neŋ]</sub>, 遐<sub>[ha]</sub>, 兜<sub>[tou̯]</sub>, 箕<sub>[kɨ]</sub> | ||
|- | |- | ||
|Plural | |Plural | ||
| colspan="2" style="text-align:center;" |Singular Proximal/Distal + 等 [toŋ] | | colspan="2" style="text-align:center;" |Singular Proximal/Distal + 等<sub>[toŋ]</sub> | ||
|} | |||
=== Interrogative Pronouns === | |||
{| class="wikitable" | |||
| colspan="2" |'''Table 3.3''' | |||
|- | |||
|What | |||
|何, 啥, 麼, 乜, 淡, 奚, 曷, 底 | |||
|- | |||
|Who | |||
|誰, 疇, 孰, 誰人, 何人, 何者, 阿誰, 哪𠰻, 啥儂, 底儂, | |||
|- | |||
|When | |||
|曷, 何時, 幾時, 哪久, 底時, 何時節, 當, 曷 | |||
|- | |||
|Why | |||
|何為, 何以, 何故, 何居, 何意, 何由, 緣何, 胡, 奚, 曷, 哪, | |||
|- | |||
|Where | |||
|何處, 何許, 何方, 安, 選, 哪, 狃, 阿裡, 佗位, 哪搭, 邊 | |||
|- | |||
|How | |||
|何其, 如何, 奈何, 若何, 仰仔, 按怎, 做呢, 訾那, 焉, 咋, | |||
|} | |} | ||
edits