Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 15: Line 15:
|-
|-
| [[File:Wacag-repeat.jpg|100px]] || || || {{term|ajý}}
| [[File:Wacag-repeat.jpg|100px]] || || || {{term|ajý}}
|-
| [[File:Wacag-doubt.jpg|100px]] || || {{term|cuápfoc'}} || {{term|quápfmqh}}
|-
|-
| [[File:Wacag-agree.jpg|100px]] || || {{term|meuyux}} || {{term|mauyús}}
| [[File:Wacag-agree.jpg|100px]] || || {{term|meuyux}} || {{term|mauyús}}
Line 69: Line 71:
|-
|-
| [[File:Wacag-wing.jpg|100px]] || || {{term|cudil}}, {{term|xauad}}, {{term|cul'}} || {{term|cin}}
| [[File:Wacag-wing.jpg|100px]] || || {{term|cudil}}, {{term|xauad}}, {{term|cul'}} || {{term|cin}}
|-
| [[File:Wacag-magpie.jpg|100px]] || || {{term|xaua}}, {{term|hīt'e}} || {{term|raaávumau}}
|-
|-
| [[File:Wacag-kingfisher.jpg|100px]] || || {{term|cupfar}} || {{term|raaárnai}}
| [[File:Wacag-kingfisher.jpg|100px]] || || {{term|cupfar}} || {{term|raaárnai}}
Line 233: Line 237:
|-
|-
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}} || {{term|ik}}
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}} || {{term|ik}}
|-
| [[File:Wacag-viscous.jpg|100px]] || || {{term|íyey}} || {{term|raua}}
|-
|-
| [[File:Wacag-trade.jpg|100px]] || || {{term|xec'}} || {{term|sakìs}}
| [[File:Wacag-trade.jpg|100px]] || || {{term|xec'}} || {{term|sakìs}}
Line 521: Line 527:
|-
|-
| [[File:Wacag-button.jpg|100px]] || || {{term|cuec'i}} || {{term|qikkjí}}
| [[File:Wacag-button.jpg|100px]] || || {{term|cuec'i}} || {{term|qikkjí}}
|-
| [[File:Wacag-scale.jpg|100px]] || || {{term|c'uih}} || {{term|qvia}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sune.jpg|100px]] || || {{term|sune}} || {{term|ita}}
| [[File:Wacag-sune.jpg|100px]] || || {{term|sune}} || {{term|ita}}
Line 861: Line 869:
|-
|-
| [[File:Wacag-reach_land.jpg|100px]] || || {{term|úzñe}}
| [[File:Wacag-reach_land.jpg|100px]] || || {{term|úzñe}}
|-
| [[File:Wacag-widow_spider.jpg|100px]] || || {{term|lauxa}} || {{term|vuujá}}, {{term|rausá}}
|-
|-
| [[File:Wacag-net.jpg|100px]] || || {{term|aran}} || {{term|cjuq}}, {{term|arna}}
| [[File:Wacag-net.jpg|100px]] || || {{term|aran}} || {{term|cjuq}}, {{term|arna}}
Line 1,195: Line 1,205:
|-
|-
| [[File:Wacag-new_town.jpg|100px]] || || {{term|cíei}} || {{term|ciiai}}
| [[File:Wacag-new_town.jpg|100px]] || || {{term|cíei}} || {{term|ciiai}}
|-
| [[File:Wacag-fort.jpg|100px]] || || {{term|ratex}} || {{term|ratas}}
|-
|-
| [[File:Wacag-city.jpg|100px]] || || {{term|xare}} || {{term|sjari}}
| [[File:Wacag-city.jpg|100px]] || || {{term|xare}} || {{term|sjari}}
Line 1,223: Line 1,235:
|-
|-
| [[File:Wacag-animal.jpg|100px]] || [[File:Wacag-animal-r.jpg|25px]] || {{term|ux}} || {{term|uwga}}
| [[File:Wacag-animal.jpg|100px]] || [[File:Wacag-animal-r.jpg|25px]] || {{term|ux}} || {{term|uwga}}
|-
| [[File:Wacag-breed.jpg|100px]] || || {{term|juxjí}} || {{term|qaraú}}
|-
| [[File:Wacag-pet.jpg|100px]] || || {{term|cox}} || {{term|qus}}
|-
|-
| [[File:Wacag-herd.jpg|100px]] || || {{term|xeyux}} || {{term|guífma}}
| [[File:Wacag-herd.jpg|100px]] || || {{term|xeyux}} || {{term|guífma}}
Line 1,386: Line 1,402:
| [[File:Wacag-naj.jpg|100px]] || || {{term|naj}} || {{term|naj}}
| [[File:Wacag-naj.jpg|100px]] || || {{term|naj}} || {{term|naj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-naj.jpg|100px]] || || {{term|naj}} || {{term|naj}}
| [[File:Wacag-buzz.jpg|100px]] || || {{term|ramvam}} || {{term|ramvam}}
|-
|-
| [[File:Wacag-spool-a.jpg|100px]] || || {{term|yan'ats}} || {{term|riiak}}
| [[File:Wacag-spool-a.jpg|100px]] || || {{term|yan'ats}} || {{term|riiak}}
Line 1,447: Line 1,463:
|-
|-
| [[File:Wacag-charcoal.jpg|100px]] || || {{term|maioj}} || {{term|maiuh}}
| [[File:Wacag-charcoal.jpg|100px]] || || {{term|maioj}} || {{term|maiuh}}
|-
| [[File:Wacag-ash.jpg|100px]] || || {{term|xemad}} || {{term|ukha}}, {{term|rafu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-fire.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|aci}}
| [[File:Wacag-fire.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|aci}}
Line 1,667: Line 1,685:
|-
|-
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
|-
| [[File:Wacag-due.jpg|100px]] || || {{term|zaien}} || {{term|rain}}
|-
| [[File:Wacag-reinjen.jpg|100px]] || || {{term|reinjen}} || {{term|raínjrn}}
|-
|-
| [[File:Wacag-passage.jpg|100px]] || || {{term|nur}} || {{term|nthisúug}}
| [[File:Wacag-passage.jpg|100px]] || || {{term|nur}} || {{term|nthisúug}}
Line 1,711: Line 1,733:
|-
|-
| [[File:Wacag-game.jpg|100px]] || [[File:Wacag-game-r.jpg|25px]] || {{term|iátan}} || {{term|sapu}}
| [[File:Wacag-game.jpg|100px]] || [[File:Wacag-game-r.jpg|25px]] || {{term|iátan}} || {{term|sapu}}
|-
| [[File:Wacag-rojcai.jpg|100px]] || || {{term|rojcai}} || {{term|rahukái}}
|-
|-
| [[File:Wacag-elated.jpg|100px]] || || {{term|baré}} || {{term|qarraì}}
| [[File:Wacag-elated.jpg|100px]] || || {{term|baré}} || {{term|qarraì}}
Line 1,981: Line 2,005:
|-
|-
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}}
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}}
|-
| [[File:Wacag-vocabulary.jpg|100px]] || || {{term|cuañ'o}} || {{term|quagùaa}}
|-
| [[File:Wacag-verb.jpg|100px]] || || {{term|jíxañ'íl}} || {{term|qaàa}}
|-
|-
| [[File:Wacag-folktale.jpg|100px]] || || {{term|c'uayaneiñ}}, {{term|m'éyan}} || {{term|maayánzaa}}, {{term|maáyan}}
| [[File:Wacag-folktale.jpg|100px]] || || {{term|c'uayaneiñ}}, {{term|m'éyan}} || {{term|maayánzaa}}, {{term|maáyan}}
Line 2,749: Line 2,777:
|-
|-
| [[File:Wacag-ivy_gourd.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ivy_gourd-r.jpg|25px]] || {{term|anái}} || {{term|igaau}}
| [[File:Wacag-ivy_gourd.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ivy_gourd-r.jpg|25px]] || {{term|anái}} || {{term|igaau}}
|-
| [[File:Wacag-cuttlefish.jpg|100px]] || || {{term|hiaíu}} || {{term|rasaj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-yam.jpg|100px]] || || {{term|eñcuj}} || {{term|puskj}}
| [[File:Wacag-yam.jpg|100px]] || || {{term|eñcuj}} || {{term|puskj}}
107,725

edits

Navigation menu