792
edits
(→Verbs) |
|||
Line 121: | Line 121: | ||
===Verbs=== | ===Verbs=== | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
! English !! Is Burunking | |||
|- | |||
| style="width: 120px;" | '''be''' || style="width: 400px;" | ''yang'' | |||
|- | |||
| '''have''' || ''lung'' | |||
|- | |||
| '''do, make''' || ''ging'' | |||
|- | |||
| '''say, speak''' || ''nua'' | |||
|- | |||
| '''go''' || ''wang'' | |||
|- | |||
| '''get''' || ''eroi'' | |||
|- | |||
| '''know (fact)''' || ''aking'' | |||
|- | |||
| '''think''' || ''gonlung'' | |||
|- | |||
| '''take''' || | |||
|- | |||
| '''see''' || ''epoi'' | |||
|- | |||
| '''come''' || ''etoz'' | |||
|- | |||
| '''want''' || | |||
|- | |||
| '''use''' || ''nota'' | |||
|- | |||
| '''find''' || ''eroi'' | |||
|- | |||
| '''give''' || ''bang'' | |||
|- | |||
| '''tell''' || ''akinua'' | |||
|- | |||
| '''work''' || ''langing'' | |||
|- | |||
| '''call''' (name) || ''xenlung'' | |||
|- | |||
| '''try''' (attempt) || ''yipugos'' | |||
|- | |||
| '''ask''' || | |||
|- | |||
| '''need''' || ''beelung'' | |||
|- | |||
| '''feel''' || ''hara'' | |||
|- | |||
| '''become''' || ''wang'' | |||
|} |
edits