793
edits
Line 200: | Line 200: | ||
|} | |} | ||
====Weather==== | ====Weather & Cosmos==== | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
! English !! Is Burunking | ! English !! Is Burunking | ||
|- | |- | ||
| style="width: 120px;" | '''dew''' || style="width: 400px;" | ''inis'' | | style="width: 120px;" | '''dew''' || style="width: 400px;" | ''inis'' | ||
|- | |||
| '''sun''' || ''oi'' | |||
|- | |||
| '''moon''' || ''ye'' | |||
|- | |||
| '''star''' || ''xaz'' | |||
|- | |||
| '''cloud''' || ''oje'' | |||
|- | |||
| '''sky''' || ''urushi'' | |||
|- | |||
| '''rain''' || ''yori'' | |||
|- | |||
| '''wind''' || ''yai'' | |||
|- | |||
| '''north''' || ''buasuki'' | |||
|- | |||
| '''south''' || ''ibunsuki'' | |||
|- | |||
| '''east''' || ''bueesuki'' | |||
|- | |||
| '''west''' || ''dazaisuki'' | |||
|- | |||
|} | |} | ||
edits