138,989
edits
m (→Paradigms) |
m (→Paradigms) |
||
Line 161: | Line 161: | ||
|- | |- | ||
! remote past | ! remote past | ||
| '' | | ''ukčæli'' | ||
| '' | | ''ukčædi'' | ||
| '' | | ''ukčæs'' | ||
| '' | | ''ukčækæbi'' | ||
| '' | | ''ukčænæbi'' | ||
| '' | | ''ukčæbi'' | ||
| '' | | ''ukčækæ'' | ||
| '' | | ''ukčænæ'' | ||
| '' | | ''ukčæm'' | ||
|- | |- | ||
! future-irrealis | ! future-irrealis | ||
Line 208: | Line 208: | ||
| ''ukiłonæ'' | | ''ukiłonæ'' | ||
| ''ukiłošum'' | | ''ukiłošum'' | ||
|- | |||
! recent past | |||
| ''ukiłæli'' | |||
| ''ukiłædi'' | |||
| ''ukiłæ'' | |||
| ''ukiłækæbi'' | |||
| ''ukiłænæbi'' | |||
| ''ukiłæbi'' | |||
| ''ukiłækæ'' | |||
| ''ukiłænæ'' | |||
| ''ukiłæšum'' | |||
|- | |||
! remote past | |||
| ''ukiłčæli'' | |||
| ''ukiłčædi'' | |||
| ''ukiłčæ'' | |||
| ''ukiłčækæbi'' | |||
| ''ukiłčænæbi'' | |||
| ''ukiłčæbi'' | |||
| ''ukiłčækæ'' | |||
| ''ukiłčænæ'' | |||
| ''ukiłčæšum'' | |||
|} | |} | ||
edits