266
edits
Line 471: | Line 471: | ||
| bgcolor=#e4c0c0 | etæ | | bgcolor=#e4c0c0 | etæ | ||
| bgcolor=#e4c0c0 | ytæ | | bgcolor=#e4c0c0 | ytæ | ||
|} | |||
{| class="wikitable collapsible collapsed" style="text-align:center;" | |||
! colspan=12 | '''Pronouns, continued''' | |||
|- | |||
! colspan=2 rowspan=2 | | |||
|- | |||
! colspan=1 style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | '''Personal''' | |||
! colspan=1 style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | '''Animate''' | |||
! colspan=1 style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | '''Inanimate''' | |||
|- | |||
| rowspan=1 style="text-align: center;" | '''Reciprocal''' | |||
| style="text-align: center;" | '''\\\''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | by | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | bycy | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | byxy | |||
|- | |||
| rowspan=3 style="text-align: center;" | '''Demonstrative''' | |||
| style="text-align: center;" | '''This''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | re | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | \\\ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''That''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | non | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | nox | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | nok | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Yonder''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | ul | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | ula | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | ulu | |||
|- | |||
| rowspan=4 style="text-align: center;" | '''Interrogative''' | |||
| style="text-align: center;" | '''What''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | ne | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | neky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | neki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Which''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | he | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | heky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | heki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Who/Whom''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | xu | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xuky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xuki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Whose''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | man | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | manky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | manki | |||
|- | |||
| rowspan=4 style="text-align: center;" | '''Relative''' | |||
| style="text-align: center;" | '''That''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | ge | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | geky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | geki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Which''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | ny | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | nyky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | nyki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Who/Whom''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | xy | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xyky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xyki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Whose''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | ku | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | kuky | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | kuki | |||
|- | |||
| rowspan=32 style="text-align: center;" | '''Indefinite''' | |||
| style="text-align: center;" | '''All''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | jye | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | hepsa | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | hepsaki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Another''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | tæren | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | obur | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | oburki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Any''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | leri | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xenki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Anyone''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | horen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | \\\ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Anything''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xenme | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xenmeki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Both''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | dou | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | tumu | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | tumuki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Each''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | gy | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | her | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | herki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Either''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | oabu | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | axkas | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | axkaski | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Enough''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | zugo | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | dala | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | dalaki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Everyone''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | jewen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | \\\ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Everything''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xexe | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xexeki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Few''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | yxy | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | borca | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | borcaki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Less''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | wu | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | byju | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | byjuki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Little''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | di | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | lal | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | lalki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Many''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | duo | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | iyz | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | iyzki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''More''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | genj | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | nama | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | namaki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Most''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | zue | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | plusko | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | pluskoki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Much''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | dehen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | mec | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | mecki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Neither''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | erzhe | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | ærys | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | æryski | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''No one''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | wuwen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | \\\ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''None''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | wuhan | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | hec | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | hecki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Nothing''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | mæxen | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | mæxenki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''One''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | zyjy | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | byry | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | byryki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Plenty''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | feng | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | æges | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | ægeski | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Several''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | jige | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | peco | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | pecoki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Some''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | mou | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | base | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | baseki | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Someone''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | yuren | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | \\\ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;" | '''Something''' | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0cfe4 | \\\ | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#c0e4c0 | xenma | |||
| style="text-align: center;" bgcolor=#e4c0c0 | xenmaki | |||
|} | |} | ||
edits