Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Haoli: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Haoli
(view source)
Revision as of 17:53, 20 July 2018
66 bytes removed
,
20 July 2018
→Consonants
Revision as of 17:49, 5 July 2018
(
view source
)
Iancgil
(
talk
|
contribs
)
(
→Numbers
)
← Older edit
Revision as of 17:53, 20 July 2018
(
view source
)
Iancgil
(
talk
|
contribs
)
(
→Consonants
)
Newer edit →
Line 105:
Line 105:
|'''c''' /ʃ/
|'''c''' /ʃ/
|
|
|
|
'''x''' /x/
|'''h''' /h/
|'''h''' /h/
|-
|-
Line 149:
Line 149:
|
|
|-
|-
!colspan="2
"|'''Lateral Fricative'''
!colspan="2"|'''Approximant'''
|
|
|colspan="3"|'''lh''' /ɬ/
|
|
|
|-
!colspan="3
"|'''Approximant'''
|
|
|
|
Iancgil
1,279
edits