6,788
edits
m (→Conjunctions) |
mNo edit summary |
||
Line 90: | Line 90: | ||
| | | | ||
| kʰ | | kʰ | ||
| | | ʡʰ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 101: | Line 101: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" style="" |Fricative | ! rowspan="2" style="" |Fricative/Affricate | ||
! |<small>voiceless</small> | ! |<small>voiceless</small> | ||
| f | | f | ||
Line 113: | Line 113: | ||
| v | | v | ||
| ð z | | ð z | ||
| | | | ||
| ɣ | | ɣ | ||
| ʕ | | ʕ | ||
| ɦ | | ɦ | ||
|- | |||
! |<small>voiceless aspirated</small> | |||
| pfʰ | |||
| tθʰ sʰ | |||
| | |||
| kxʰ | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! |<small>voiced aspirated</small> | |||
| bvʱ | |||
| dðʱ zʱ | |||
| | |||
| gɣʱ | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
! rowspan="2" colspan="1" |Affricate | ! rowspan="2" colspan="1" |Affricate |
edits