354
edits
(As) |
m (→Nouns) |
||
(3 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 22: | Line 22: | ||
|- | |- | ||
| angry || ashte || /'aʃte/ || | | angry || ashte || /'aʃte/ || | ||
|- | |||
| clean || atale || /a'tʰale/ || | |||
|- | |||
| mid || ayeta || /a'jetʰa/ || | |||
|- | |||
| messy || azesh || /'azeʃ/ || | |||
|- | |||
| pregnant || bedad || /be'dad/ || | |||
|- | |||
| black || beg || /beg/ || | |||
|- | |||
| keen || bege || /'bege/ || | |||
|- | |||
| insane || beged || /'beged/ || | |||
|- | |||
| grim || bekyeg || /'bekjeg/ || | |||
|- | |||
| technological || bigash || /'bigaʃ/ || | |||
|- | |||
| damp || dadze || /'dadze/ || | |||
|- | |||
| domestic || dalat || /'dalat/ || | |||
|- | |||
| fragile || dale || /'dale/ || | |||
|- | |||
| adolescent || danat || /da'nat/ || | |||
|- | |||
| appropriate || dapem || /'dapem/ || | |||
|- | |||
| native || datam || /da'tʰam/ || | |||
|- | |||
| instant || datat || /'datʰat/ || | |||
|- | |||
| likely || daxe || /da'xe/ || | |||
|- | |||
| stark || daxi || /'daxi/ || | |||
|- | |||
| loud || dayet || /da'jet/ || | |||
|- | |||
| scarce || dea || /'dea/ || | |||
|- | |||
| urban || deesh || /de'eʃ/ || | |||
|- | |||
| imaginary || dena || /de'na/ || | |||
|- | |||
| thin (of an object) || di || /di/ || | |||
|- | |||
| slim (of a person) || di || /di/ || | |||
|- | |||
| fake || dingeng || /di'ŋeŋ/ || | |||
|- | |||
| anxious || dixe || /'dixe/ || | |||
|- | |||
| special || dubya || /dub'ja/ || | |||
|} | |} | ||
Line 33: | Line 87: | ||
|- | |- | ||
| little || aspi || /as'pi/ || | | little || aspi || /as'pi/ || | ||
|- | |||
| allegedly || bitsa || /'bitsa/ || | |||
|- | |||
| okay || dake || /'dakʰe/ || | |||
|- | |||
| nowadays || dexe || /'dexe/ || | |||
|- | |||
| instead || digang || /'digaŋ/ || | |||
|} | |} | ||
Line 41: | Line 103: | ||
! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ||
|- | |- | ||
| / | | since || da || /da/ || | ||
|- | |||
| so || daki || /'daki/ || | |||
|- | |||
| or || de || /de/ || | |||
|} | |} | ||
==Determiners== | ==Determiners== | ||
Line 49: | Line 116: | ||
! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ||
|- | |- | ||
| / | | much || axi || /a'xi/ || | ||
|- | |||
| little || axi || /'axi/ || | |||
|} | |} | ||
==Expressions== | ==Expressions== | ||
Line 65: | Line 135: | ||
! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ||
|- | |- | ||
| | | goodbye || date || /da'te/ | ||
|} | |} | ||
==Nouns== | ==Nouns== | ||
Line 79: | Line 150: | ||
| i || heat || adae || /'adae/ || | | i || heat || adae || /'adae/ || | ||
|- | |- | ||
| | | a || turbine || adatsa || /'adatsa/ || | ||
|- | |- | ||
| a || attack || ae || /'ae/ || | | a || attack || ae || /'ae/ || | ||
Line 127: | Line 198: | ||
| i || paradise || arixe || /a'rixe/ || | | i || paradise || arixe || /a'rixe/ || | ||
|- | |- | ||
| | | a || wheel || arke || /'arke/ || | ||
|- | |- | ||
| a || service || arkem || /ar'kem/ || | | a || service || arkem || /ar'kem/ || | ||
Line 138: | Line 209: | ||
|- | |- | ||
| a || authority || asyu || /as'ju/ || | | a || authority || asyu || /as'ju/ || | ||
|- | |||
| a || boost || ata || /'atʰa/ || | |||
|- | |||
| a || memory || atakem || /a'tʰakʰem/ || | |||
|- | |||
| i || spit || ate || /'ate/ || | |||
|- | |||
| a || others || atsa || /a'tsa/ || | |||
|- | |||
| a || air || atsa || /'atsa/ || | |||
|- | |||
| i || bench || au || /'au/ || | |||
|- | |||
| a || tornado || axe || /a'xe/ || | |||
|- | |||
| a || debt || aye || /a'je/ || | |||
|- | |||
| a || bush || ayi || /'aji/ || | |||
|- | |||
| a || military || ayi || /'aji/ || | |||
|- | |||
| i || paste || ayita || /a'jitʰa/ || | |||
|- | |||
| i || mess || aze || /'aze/ || | |||
|- | |||
| i || cereal || beag || /'beag/ || | |||
|- | |||
| i || speed || bebug || /be'bug/ || | |||
|- | |||
| i || south || bed || /bed/ || | |||
|- | |||
| i || terminal || bedad || /be'dad/ || | |||
|- | |||
| a || rhetoric || bela || /be'la/ || | |||
|- | |||
| i || memo || benge || /'beŋe/ || | |||
|- | |||
| i || brass || bensa || /ben'sa/ || | |||
|- | |||
| a || snow || bere || /'bere/ || | |||
|- | |||
| a || niece || beri || /be'ri/ || | |||
|- | |||
| i || church || beug || /be'ug/ || | |||
|- | |||
| a || expert || beye || /be'je/ || | |||
|- | |||
| a || loser || beyeg || /be'jeg/ || | |||
|- | |||
| i || bread || beyeg || /'bejeg/ || | |||
|- | |||
| i || premiere || beyi || /be'ji/ || | |||
|- | |||
| a || sound || beyig || /'bejig/ || | |||
|- | |||
| a || energy || bi || /bi/ || | |||
|- | |||
| a || technology || big || /big/ || | |||
|- | |||
| i || soap || bike || /'bikʰe/ || | |||
|- | |||
| a || trader || bira || /'bira/ || | |||
|- | |||
| i || shrine || biug || /'biug/ || | |||
|- | |||
| i || canopy || bixe || /'bixe/ || | |||
|- | |||
| i || bracelet || biyyu || /'bijju/ || | |||
|- | |||
| a || wife || daa || /da'a/ || | |||
|- | |||
| a || birther || daa || /da'a/ || | |||
|- | |||
| i || cigar || daban || /'daban/ || | |||
|- | |||
| i || horn || dablen || /'dablen/ || | |||
|- | |||
| i || oven || dabu || /'dabu/ || | |||
|- | |||
| i || chapel || dabum || /'dabum/ || | |||
|- | |||
| a || ensemble || dabun || /'dabun/ || | |||
|- | |||
| a || navy || dada || /da'da/ || | |||
|- | |||
| i || saucepan || dada || /'dada/ || | |||
|- | |||
| i || bead || dadam || /'dadam/ || | |||
|- | |||
| a || melody || dae || /'dae/ || | |||
|- | |||
| i || allergy || dahu || /'dahu/ || | |||
|- | |||
| a || journey || dahum || /'dahum/ || | |||
|- | |||
| a || addiction || dakem || /da'kʰem/ || | |||
|- | |||
| i || preparation || dakemem || /da'kʰemem/ || | |||
|- | |||
| i || resolution || daki || /'daki/ || | |||
|- | |||
| a || fruit || daksen || /'daksen/ || | |||
|- | |||
| i || urine || dakyen || /'dakjen/ || | |||
|- | |||
| i || explanation || dalam || /'dalam/ || | |||
|- | |||
| i || needle || dale || /'dale/ || | |||
|- | |||
| i || proof || dalkutem || /dal'kutem/ || | |||
|- | |||
| a || water || dan || /dan/ || | |||
|- | |||
| a || rain || dan || /dan/ || | |||
|- | |||
| i || variable || dana || /'dana/ || | |||
|- | |||
| i || sphere || danzu || /'danzu/ || | |||
|- | |||
| a || pick || dapen || /'dapen/ || | |||
|- | |||
| i || region || daplem || /'daplem/ || | |||
|- | |||
| a || smile || dapu || /'dapʰu/ || | |||
|- | |||
| i || dam || dara || /'daɾa/ || | |||
|- | |||
| i || band || dare || /da're/ || | |||
|- | |||
| i || chord || darem || /da'rem/ || | |||
|- | |||
| i || counter (flat, elevated surface) || dari || /'dari/ || | |||
|- | |||
| a || capture || darke || /'darke/ || | |||
|- | |||
| i || dome || darra || /'darra/ || | |||
|- | |||
| a || farm || dashem || /'daʃem/ || | |||
|- | |||
| a || farmer || dashemin || /da'ʃemin/ || | |||
|- | |||
| a || team || dat || /dat/ || | |||
|- | |||
| i || building || date || /'date/ || | |||
|- | |||
| i || nose || datte || /'datte/ || | |||
|- | |||
| i || candle || datyam || /dat'jam/ || | |||
|- | |||
| i || look (appearance) || dau || /'dau/ || | |||
|- | |||
| a || city || dee || /'dee/ || | |||
|- | |||
| i || arch || dehun || /'dehun/ || | |||
|- | |||
| i || platter || dekun || /de'kun/ || | |||
|- | |||
| i || side || den || /den/ || | |||
|- | |||
| i || initiative || depe || /'depe/ || | |||
|- | |||
| a || patron || deri || /de'ri/ || | |||
|- | |||
| a || patriot || deri || /'deri/ || | |||
|- | |||
| a || plantation || detsa || /de'tsa/ || | |||
|- | |||
| i || cart || detsan || /'detsan/ || | |||
|- | |||
| i || linen || deu || /'deu/ || | |||
|- | |||
| a || sea || dexi || /'dexi/ || | |||
|- | |||
| i || kitchen || deye || /'deje/ || | |||
|- | |||
| i || insight || dia || /'dia/ || | |||
|- | |||
| a || devil || diba || /'diba/ || | |||
|- | |||
| a || proliferation || dibu || /di'bu/ || | |||
|- | |||
| i || fingerprint || dibung || /di'buŋ/ || | |||
|- | |||
| i || formula || dien || /di'en/ || | |||
|- | |||
| a || enemy || dien || /'dien/ || | |||
|- | |||
| i || scrap || dige || /di'ge/ || | |||
|- | |||
| i || advice || dii || /'dii/ || | |||
|- | |||
| a || experience || dikeg || /'dikʰeg/ || | |||
|- | |||
| i || doctrine || diki || /di'ki/ || | |||
|- | |||
| i || garbage || diking || /'dikiŋ/ || | |||
|- | |||
| i || trash || diking || /'dikiŋ/ || | |||
|- | |||
| i || census || dile || /'dile/ || | |||
|- | |||
| i || east || dima || /di'ma/ || | |||
|- | |||
| a || monster || dimbe || /'dimbe/ || | |||
|- | |||
| a || parsley || dimyug || /'dimjug/ || | |||
|- | |||
| a || desert || dina || /'dina/ || | |||
|- | |||
| a || help || ding || /diŋ/ || | |||
|- | |||
| i || path || dipa || /'dipʰa/ || | |||
|- | |||
| a || carriage || dipe || /'dipe/ || | |||
|- | |||
| a || spider || diple || /'diple/ || | |||
|- | |||
| a || pressure || dipu || /'dipʰu/ || | |||
|- | |||
| i || fence || diri || /'diri/ || | |||
|- | |||
| a || laugh || dirrang || /dir'raŋ/ || | |||
|- | |||
| a || elastic || dita || /di'tʰa/ || | |||
|- | |||
| i || compartment || dite || /di'te/ || | |||
|- | |||
| a || calf || dityang || /'ditjaŋ/ || | |||
|- | |||
| a || anxiety || dixee || /di'xee/ || | |||
|- | |||
| i || bank || dixi || /'dixi/ || | |||
|- | |||
| a || breakthrough || dixi || /'dixi/ || | |||
|- | |||
| i || colour || diye || /'dije/ || | |||
|- | |||
| a || counselor || diying || /di'jiŋ/ || | |||
|- | |||
| i || summary || dubung || /'dubuŋ/ || | |||
|- | |||
| i || carcass || dudap || /'dudap/ || | |||
|- | |||
| a || evil || dudzeng || /du'dzeŋ/ || | |||
|- | |||
| i || transcript || dueg || /'dueg/ || | |||
|- | |||
| a || waiter || dueg || /'dueg/ || | |||
|- | |||
| a || organisation || duez || /'duez/ || | |||
|- | |||
| i || name || ming || /miŋ/ || | |||
|} | |} | ||
==Numbers== | ==Numbers== | ||
Line 147: | Line 469: | ||
|- | |- | ||
| second || ada || /a'da/ || | | second || ada || /a'da/ || | ||
|- | |||
| hundred (144, or 12^2) || dabyam || /'dabjam/ || | |||
|- | |||
| thousand (1728, or 12^3) || - || - || | |||
|- | |||
| billion (12^9) || diga || /di'ga/ || | |||
|} | |} | ||
==Prepositions== | ==Prepositions== | ||
Line 159: | Line 488: | ||
|- | |- | ||
| during || anghukse || /aŋ'hukse/ || | | during || anghukse || /aŋ'hukse/ || | ||
|- | |||
| inside || ata || /'atʰa/ || | |||
|- | |||
| after || dabu || /'dabu/ || | |||
|- | |||
| per || dakam || /'dakʰam/ || | |||
|- | |||
| because || dama || /'dama/ || | |||
|- | |||
| from || din || /din/ || | |||
|} | |} | ||
==Pronouns== | ==Pronouns== | ||
Line 167: | Line 505: | ||
! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ! English !! Gapauti !! Pronunciation !! Orthography | ||
|- | |- | ||
| / | | each || atsu || /a'tsu/ || | ||
|} | |} | ||
==Verbs== | ==Verbs== | ||
Line 216: | Line 555: | ||
|- | |- | ||
| answer || arra || /ar'ra/ || | | answer || arra || /ar'ra/ || | ||
|- | |||
| happen || asyu || /'asju/ || | |||
|- | |||
| remember || atake || /a'tʰakʰe/ || | |||
|- | |||
| clean || atale || /a'tʰale/ || | |||
|- | |||
| relieve || ate || /'ate/ || | |||
|- | |||
| spit || ate || /'ate/ || | |||
|- | |||
| dive || axia || /'axia/ || | |||
|- | |||
| enforce || aye || /a'je/ || | |||
|- | |||
| react || ayku || /'ajku/ || | |||
|- | |||
| show || be || /be/ || | |||
|- | |||
| groan || bedze || /'bedze/ || | |||
|- | |||
| speculate || bee || /'bee/ || | |||
|- | |||
| maintain || beke || /'bekʰe/ || | |||
|- | |||
| complement || bele || /'bele/ || | |||
|- | |||
| snow || bere || /'bere/ || | |||
|- | |||
| differ || betsud || /'betsud/ || | |||
|- | |||
| lend || bexi || /'bexi/ || | |||
|- | |||
| rally || beyed || /'bejed/ || | |||
|- | |||
| accept || bibug || /'bibug/ || | |||
|- | |||
| head || bida || /bi'da/ || | |||
|- | |||
| scramble || biku || /bi'ku/ || | |||
|- | |||
| affect || binsa || /'binsa/ || | |||
|- | |||
| precede || bintu || /'bintu/ || | |||
|- | |||
| mock || bitsu || /'bitsʰu/ || | |||
|- | |||
| become || dake || /'dakʰe/ || | |||
|- | |||
| prepare || dakem || /'dakʰem/ || | |||
|- | |||
| explain || dala || /'dala/ || | |||
|- | |||
| prove || dalkut || /'dalkut/ || | |||
|- | |||
| can || dam || /dam/ || | |||
|- | |||
| flush || damyun || /'damjun/ || | |||
|- | |||
| scrape || danga || /da'ŋa/ || | |||
|- | |||
| claim || danga || /'daŋa/ || | |||
|- | |||
| propel || dange || /da'ŋe/ || | |||
|- | |||
| attend || danget || /'daŋet/ || | |||
|- | |||
| lay || daple || /da'ple/ || | |||
|- | |||
| smile || dapu || /'dapʰu/ || | |||
|- | |||
| escape || dasyum || /'dasjum/ || | |||
|- | |||
| nurture || data || /da'tʰa/ || | |||
|- | |||
| align || data || /'datʰa/ || | |||
|- | |||
| envision || datem || /'datem/ || | |||
|- | |||
| warn || daum || /da'um/ || | |||
|- | |||
| rub || daxim || /'daxim/ || | |||
|- | |||
| applaud || daze || /da'ze/ || | |||
|- | |||
| stain || deba || /'deba/ || | |||
|- | |||
| pray || deblen || /de'blen/ || | |||
|- | |||
| suck || debun || /de'bun/ || | |||
|- | |||
| amend || dega || /de'ga/ || | |||
|- | |||
| behave (well) || deken || /'dekʰen/ || | |||
|- | |||
| sweep || dekun || /'dekun/ || | |||
|- | |||
| raise || dig || /dig/ || | |||
|- | |||
| inquire || dikang || /di'kʰaŋ/ || | |||
|- | |||
| display || dikna || /'dikna/ || | |||
|- | |||
| emphasize || diku || /di'ku/ || | |||
|- | |||
| help || ding || /diŋ/ || | |||
|- | |||
| depart || dinga || /'diŋa/ || | |||
|- | |||
| warrant || dinga || /'diŋa/ || | |||
|- | |||
| discriminate || dinzu || /'dinzu/ || | |||
|- | |||
| save (put aside) || dire || /'dire/ || | |||
|- | |||
| recommend || diri || /'diri/ || | |||
|- | |||
| laugh || dirrang || /dir'raŋ/ || | |||
|- | |||
| hurry || diseng || /'diseŋ/ || | |||
|- | |||
| crouch || ditag || /di'tʰag/ || | |||
|- | |||
| substitute || diyi || /di'ji/ || | |||
|- | |||
| manufacture || dua || /'dua/ || | |||
|- | |||
| rely || dubya || /dub'ja/ || | |||
|- | |||
| perform || duda || /du'da/ || | |||
|- | |||
| burst || dudze || /'dudze/ || | |||
|- | |||
| swirl || dudzep || /'dudzep/ || | |||
|- | |||
| confine || due || /'due/ || | |||
|} | |} |
edits