Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Lax An: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Lax An
(view source)
Revision as of 04:59, 18 May 2014
50 bytes removed
,
18 May 2014
→Consonants
Revision as of 04:43, 18 May 2014
(
view source
)
Zomborgs
(
talk
|
contribs
)
(
→Consonants
)
← Older edit
Revision as of 04:59, 18 May 2014
(
view source
)
Zomborgs
(
talk
|
contribs
)
(
→Consonants
)
Newer edit →
Line 59:
Line 59:
| ḏ
| ḏ
| *ẓ [zˤ]
| *ẓ [zˤ]
|-
|
| *ḳ
| q, ḏ
| *ɣ, ? *ḳ (→ *ḳḳ [kˤː])
|-
|-
|
|
Line 127:
Line 122:
|
|
|align=center|[[w:Voiceless_velar_stop|k]]
|align=center|[[w:Voiceless_velar_stop|k]]
|align=center|
*
kʷ
|align=center|
[[w:Q|
kʷ
]]
|
|
|-
|-
Zomborgs
266
edits