7,053
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 65: | Line 65: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| '''Α α''' || άλφα || [ | | '''Α α''' || άλφα || [ˈalfa] | ||
|- | |- | ||
| '''Β β''' || βέτα || [ | | '''Β β''' || βέτα || [ˈved̥a] | ||
|- | |- | ||
| '''Γ γ''' || γάμμα || [ | | '''Γ γ''' || γάμμα || [ˈɣama] | ||
|- | |- | ||
| '''Δ δ''' || δέλτα || [ | | '''Δ δ''' || δέλτα || [ˈðelda] | ||
|- | |- | ||
| '''Ε ε''' || ε || [ | | '''Ε ε''' || ε || [e] | ||
|- | |- | ||
| '''Ζ ζ''' || ζέτα || [ | | '''Ζ ζ''' || ζέτα || [ˈzed̥a] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Ζ̌ ζ̌''' || ζ̌έτα || [ˈʒed̥a] | ||
|- | |- | ||
| '''Η η''' || έτα || [ | | '''Η η''' || έτα || [ˈed̥a] | ||
|- | |- | ||
| '''Θ θ''' || θέτα || [ | | '''Θ θ''' || θέτα || [ˈθed̥a] | ||
|- | |- | ||
| '''Ι ι''' || γιώτα || [ | | '''Ι ι''' || γιώτα || [ˈʝod̥a] | ||
|} | |} | ||
| | | | ||
Line 90: | Line 90: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| '''Κ κ''' || κάππα || [ | | '''Κ κ''' || κάππα || [ˈkapa] | ||
|- | |- | ||
| '''Λ λ''' || λάμπδα || [ | | '''Λ λ''' || λάμπδα || [ˈlambða] | ||
|- | |- | ||
| '''Μ μ''' || μου || [ | | '''Μ μ''' || μου || [mu] | ||
|- | |- | ||
| '''Ν ν''' || νου || [ | | '''Ν ν''' || νου || [nu] | ||
|- | |- | ||
| '''Ξ ξ''' || ξι || [ | | '''Ξ ξ''' || ξι || [ksi] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Ξ̌ ξ̌''' || ξ̌ι || [kʃi] | ||
|- | |- | ||
| '''Ο ο''' || ο || [ | | '''Ο ο''' || ο || [o] | ||
|- | |- | ||
| '''Π π''' || πι || [ | | '''Π π''' || πι || [pi] | ||
|- | |- | ||
| '''Ρ ρ''' || ρο || [ | | '''Ρ ρ''' || ρο || [ro] | ||
|} | |} | ||
| | | | ||
Line 115: | Line 115: | ||
! Letter !! Name !! IPA | ! Letter !! Name !! IPA | ||
|- | |- | ||
| '''Σ σ ς''' || σίμα || [ | | '''Σ σ ς''' || σίμα || [ˈsima] | ||
|- | |||
| '''Σ̌ σ̌ ς̌''' || σ̌ίμα || [ˈʃima] | |||
|- | |- | ||
| '''Τ τ''' || ταύ || [ | | '''Τ τ''' || ταύ || [taf] | ||
|- | |- | ||
| '''Υ υ''' || ου || [ | | '''Υ υ''' || ου || [u] | ||
|- | |- | ||
| '''Φ φ''' || φι || [ | | '''Φ φ''' || φι || [fi] | ||
|- | |- | ||
| '''Χ χ''' || χι || [ | | '''Χ χ''' || χι || [çi] | ||
|- | |- | ||
| '''Ψ ψ''' || ψι || [ | | '''Ψ ψ''' || ψι || [psi] | ||
|- | |- | ||
| ''' | | '''Ψ̌ ψ̌''' || ψ̌ι || [ʔʃi] | ||
|- | |- | ||
| '''Ω ω''' || ωμέκα || [ | | '''Ω ω''' || ωμέκα || [oˈmeɡ̊a] | ||
|} | |} | ||
|} | |} | ||
Line 136: | Line 138: | ||
=====Alphabet===== | =====Alphabet===== | ||
--> | --> | ||
=====Consonants===== | =====Consonants===== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" |
edits