6,997
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 460: | Line 460: | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" | 1 !! sg. !! all | ! rowspan="2" | 1 !! sg. !! all | ||
| ''jehō'' || ''mē'' || ''mejī, mei'' || ''mejus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''mivī'' | | ''jehō'' || ''mē'' || ''mejī, mei'' || ''mejus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''mivī, mī'' | ||
|- | |- | ||
! pl. !! all | ! pl. !! all | ||
| colspan="2" | ''nōs'' || ''nostrī'' || ''nostrus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''nōvīs'' | | colspan="2" | ''nōs'' || ''nostrī'' || ''nostrus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''nōvīs, nois'' | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" | 2 !! sg. !! all | ! rowspan="2" | 2 !! sg. !! all | ||
| ''tū'' || ''tē'' || ''tuvī, tui'' || ''tuvus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''tivī'' | | ''tū'' || ''tē'' || ''tuvī, tui'' || ''tuvus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''tivī, tī'' | ||
|- | |- | ||
! pl. !! all | ! pl. !! all | ||
| colspan="2" | ''vōs'' || ''vostrī'' ||''vostrus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''vōvīs'' | | colspan="2" | ''vōs'' || ''vostrī'' ||''vostrus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''vōvīs, vois'' | ||
|- | |- | ||
! rowspan="6" | 3 !! rowspan="3"|sg. !! m. | ! rowspan="6" | 3 !! rowspan="3"|sg. !! m. | ||
Line 484: | Line 484: | ||
|- | |- | ||
! f. | ! f. | ||
| ''issæ'' || ''issās'' || ''issārų''||''issārus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''issāvīs'' | | ''issæ'' || ''issās'' || ''issārų''||''issārus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''issāvīs, issais'' | ||
|- | |- | ||
! n. | ! n. | ||
Line 490: | Line 490: | ||
|- | |- | ||
! colspan="2" | Reflexive !! all | ! colspan="2" | Reflexive !! all | ||
| – || ''sē'' || ''suvī, sui'' ||''suvus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''sivī'' | | – || ''sē'' || ''suvī, sui'' ||''suvus, -a, -ų'' || colspan="2" | ''sivī, sī'' | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits