6,977
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 854: | Line 854: | ||
| ''<u>nāskō</u>, nāščere, <u>nāvī</u>, <u>nātų</u>'' || to be born || | | ''<u>nāskō</u>, nāščere, <u>nāvī</u>, <u>nātų</u>'' || to be born || | ||
|- | |- | ||
| ''jedō, jedere, <u>jēdī</u>, <u>jēsų</u>'' || to eat | | ''jedō, jedere, <u>jēdī</u>, <u>jēsų</u>'' || to eat || | ||
|- | |- | ||
| ''<u>facō</u>, fačere, <u>fēcī</u>, <u>fattų</u>'' || to do, make | | ''<u>facō</u>, fačere, <u>fēcī</u>, <u>fattų</u>'' || to do, make || | ||
|- | |- | ||
| ''<u>ahō</u>, ažere, <u>jēzī</u>, <u>attų</u>'' || to act, behave | | ''<u>ahō</u>, ažere, <u>jēzī</u>, <u>attų</u>'' || to act, behave || | ||
|- | |||
| ''skrīvō, skrīvere, <u>skrissī</u>, <u>skrittų</u>'' || to write || | |||
|- | |- | ||
! colspan="3"| Fourth conjugation | ! colspan="3"| Fourth conjugation | ||
Line 865: | Line 867: | ||
|- | |- | ||
| ''<u>audzō</u>, audīre, audīvī, audītų'' || to hear || | | ''<u>audzō</u>, audīre, audīvī, audītų'' || to hear || | ||
|- | |||
| ''<u>petō</u>, petīre, petīvī, petītų'' || to ask || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits