41
edits
mNo edit summary |
No edit summary |
||
Line 342: | Line 342: | ||
:{{cardosmall|scepa, kuse ñä wälla hafacet, yähwan šehwt; ayna swerana wakna waht, ayna mitsälana perpent, ayna kwämanu ramer waht. scepa yähwan sascet: “mina tsärta mik smircac, ente yähwan tŕipa kwämanu šähwa .” yähwi satsetanc: “pähluš, scep! wänšära tsärti wä smircanc ente θana šähwama: ente kwäma, käššä, scepay wälla yäna warmana wetsice skapic. špä scepa ñä wälla hapic.” ente θa hoša, scepa mišanë floht.}} | :{{cardosmall|scepa, kuse ñä wälla hafacet, yähwan šehwt; ayna swerana wakna waht, ayna mitsälana perpent, ayna kwämanu ramer waht. scepa yähwan sascet: “mina tsärta mik smircac, ente yähwan tŕipa kwämanu šähwa .” yähwi satsetanc: “pähluš, scep! wänšära tsärti wä smircanc ente θana šähwama: ente kwäma, käššä, scepay wälla yäna warmana wetsice skapic. špä scepa ñä wälla hapic.” ente θa hoša, scepa mišanë floht.}} | ||
{| style="margin:0 auto;font-size: 90%;" class="toccolours" colspan="2" cellpadding="3" | |||
|- | |||
|align=center colspan=13 style="background:#ccf"| '''vocabulary''' | |||
|- | |||
|- bgcolor="#cdcdcd" | |||
|- | |||
!'''''Toch. D'''''!! meaning !! Toch. B | |||
|- | |||
|scepa nom.(a-stem)||sheep(cognite of PGm *skēpą)||śaiyye, eye | |||
|- | |||
|yähwa nom.(a-stem)||horse(< PToch yäkwe)||haye, yakwe | |||
|- | |||
|kuse REL||that(relative pronoun)||kuce | |||
|- | |||
|wälla nom.(ō-stem)||wool||yok | |||
|- | |||
|ñä||no, not any||mā | |||
|- | |||
|hapia v.(weak)||have||? | |||
|- | |||
|šähwa v.(Strong class5)||see(*sehwaną)||läk-, pälk- | |||
|- | |||
|ayna nom.(a-stem)||one||še | |||
|- | |||
|swera adj.||heavy(*swēraz)||kramartstse | |||
|- | |||
|wakna nom.(a-stem)||wagon||kleńke, kokale | |||
|- | |||
|yäka v.(strong class5)||pull||yärtt- | |||
|- | |||
|mitsälana adj.||big, large||orotstse | |||
|- | |||
|perpent nom.(root-stem)||load, burden||calle, perpette, talle | |||
|- | |||
|kwäma nom.(an-stem)||man, human||śaumo | |||
|- | |||
|ramer adv.||quickly, suddenly||ramer, ñatke | |||
|- | |||
|satsa v.(weak)||say||we- | |||
|- | |||
|yak/mik/mina/mi||pron.1.sg.||ñaś | |||
|- | |||
|tsärta nom.(an-stem)||heart||arañce | |||
|- | |||
|smirta v.(strong class3)||hurt, pain||mi- | |||
|- | |||
|tŕipa v.(strong class1)||drive||āk-, kälts- | |||
|- | |||
|hluša v.(strong class2-u)||listen, hear||klyaus- | |||
|- | |||
|wi/wä/wänšära/wänš||pron.1.pl.||wes | |||
|- | |||
|käššä nom.(i-stem)||teacher, master||käššī, upādhyāye | |||
|- | |||
|yä/yäna/yä/yämay||pron.3.sg.m.||su | |||
|- | |||
|warma adj.||warm||emalle | |||
|- | |||
|wetsä nom.(i-stem)||garment, clothes||wastsi, yesti | |||
|- | |||
|skapa v.(strong class6)||make, create||klutk-, yām-, ritt- | |||
|- | |||
|θa/θana/θa/θamay||pron.3.sg.n.||te, tu | |||
|- | |||
|hoši v.(weak)||listen, hear||klyaus- | |||
|- | |||
|miša nom.(a-stem)||plain, field||mīše, keta, šito (?) | |||
|- | |||
|flyoha v.(strong class2-e)||flee, escape||mlutk- | |||
|- |
edits