7,012
edits
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 192: | Line 192: | ||
| 95 || [[wiktionary:suck|to suck]] || day-, -dē- (root: d-y) | | 95 || [[wiktionary:suck|to suck]] || day-, -dē- (root: d-y) | ||
|- | |- | ||
| 96 || [[wiktionary:spit|to spit]] || | | 96 || [[wiktionary:spit|to spit]] || rōq-, -rūq- (roor: r-w-q) | ||
|- | |- | ||
| 97 || [[wiktionary:vomit|to vomit]] || wam-, -wm- (root: w-m) | | 97 || [[wiktionary:vomit|to vomit]] || wam-, -wm- (root: w-m) | ||
Line 228: | Line 228: | ||
| 113 || [[wiktionary:hit|to hit]] || gan-, -gin- (root: g-n) | | 113 || [[wiktionary:hit|to hit]] || gan-, -gin- (root: g-n) | ||
|- | |- | ||
| 114 || [[wiktionary:cut|to cut]] || | | 114 || [[wiktionary:cut|to cut]] || kēṭ-, -kīṭ- (root: k-y-ṭ) | ||
|- | |- | ||
| 115 || [[wiktionary:split|to split]] || bēṭ-, -bīṭ- (root: b-y-ṭ) | | 115 || [[wiktionary:split|to split]] || bēṭ-, -bīṭ- (root: b-y-ṭ) | ||
Line 304: | Line 304: | ||
| 151 || [[wiktionary:rain|rain]] || warš | | 151 || [[wiktionary:rain|rain]] || warš | ||
|- | |- | ||
| 152 || [[wiktionary:river|river]] || naṭī |- | | 152 || [[wiktionary:river|river]] || naṭī | ||
|- | |||
| 153 || [[wiktionary:lake|lake]] || waṭr | | 153 || [[wiktionary:lake|lake]] || waṭr | ||
|- | |- | ||
Line 331: | Line 332: | ||
| 165 || [[wiktionary:ice|ice]] || | | 165 || [[wiktionary:ice|ice]] || | ||
|- | |- | ||
| 166 || [[wiktionary:smoke|smoke]] || | | 166 || [[wiktionary:smoke|smoke]] || dūm | ||
|- | |- | ||
| 167 || [[wiktionary:fire|fire]] || | | 167 || [[wiktionary:fire|fire]] || pāwir | ||
|- | |- | ||
| 168 || [[wiktionary:ash|ash]] || | | 168 || [[wiktionary:ash|ash]] || |
edits