7,081
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 705: | Line 705: | ||
|- | |- | ||
| year || colspan="2"|ánhu | | year || colspan="2"|ánhu | ||
|- | |||
|} | |||
{| class=wikitable style="text-align:center" | |||
|+ Time adverbs - '' '' | |||
! English !! Falamu | |||
|- | |||
| now || colspan="2"| agóra | |||
|- | |||
| then || entôn || entôm | |||
|- | |||
| recently, a short time ago || || | |||
|- | |||
| earlier || colspan="2"| ántis | |||
|- | |||
| soon, shortly || || | |||
|- | |||
| later || colspan="2"| lôg | |||
|- | |||
| always || sémber || sémper | |||
|- | |||
| often || || | |||
|- | |||
| sometimes || wês-wês || uêz-uêz | |||
|- | |||
| rarely || || | |||
|- | |||
| never || núnka || núnca | |||
|- | |||
| ever || núnka || núnca | |||
|- | |||
| still, yet || || | |||
|- | |||
| already || já || djá | |||
|- | |||
| today || ôxi || ôji | |||
|- | |||
| tonight || || | |||
|- | |||
| yesterday || || | |||
|- | |||
| last night || || | |||
|- | |||
| tomorrow || || | |||
|- | |||
| before yesterday || || | |||
|- | |||
| two nights ago || || | |||
|- | |||
| after tomorrow || || | |||
|- | |||
| this week || || | |||
|- | |||
| last week || || | |||
|- | |||
| next week || || | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits