174
edits
Line 8: | Line 8: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|a bird of prey *KVrdV | |a bird of prey | ||
|*KVrdV | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 401: | Line 401: | ||
| | | | ||
|back *gedV | |back *gedV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *gedV | |back *gedV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *sVrV | |back *sVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *tVbV | |back *tVbV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *tVbV | |back *tVbV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *ʔarV | |back *ʔarV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back *ʔarV | |back *ʔarV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back, rear *kuNṭV | |back, rear *kuNṭV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|back, side *ṗVŋV | |back, side *ṗVŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad *bVHCV | |bad *bVHCV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad *ʔVkV | |bad *ʔVkV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad *ʔVkV | |bad *ʔVkV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad, dirty *darV | |bad, dirty *darV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad, dirty *darV | |bad, dirty *darV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad, evil *bVHCV | |bad, evil *bVHCV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bad, harm *sogwV ( ~ š-) | |bad, harm *sogwV ( ~ š-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḳerV | |bark *ḳerV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḳerV | |bark *ḳerV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḲopV | |bark *ḲopV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḲopV | |bark *ḲopV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḳuLV | |bark *ḳuLV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark *ḳVrṗV | |bark *ḳVrṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark, cover *ṭUgV ( ~ -H-) | |bark, cover *ṭUgV ( ~ -H-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark, peel *ḳuLV | |bark, peel *ḳuLV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bark, skin *ḳVrṗV | |bark, skin *ḳVrṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|basket *ḳocV | |basket *ḳocV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|basket *ḳoćV | |basket *ḳoćV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be angry *kwVrV (~ gw) | |be angry *kwVrV (~ gw) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be angry *kwVrV (~ gw) | |be angry *kwVrV (~ gw) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be destroyed, fall apart *HVŕV | |be destroyed, fall apart *HVŕV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be full *ḳOṗV | |be full *ḳOṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be full, complete *ḳOṗV | |be full, complete *ḳOṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be ill *lVχV | |be ill *lVχV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be ill *lVχV | |be ill *lVχV | ||
|be satiated | | | ||
|- | |||
| | |||
|be satiated *HVwV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be smooth *gVlV | |be smooth *gVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|be visible, see *nVkV | |be visible, see *nVkV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat *biχV | |beat *biχV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat *biχV | |beat *biχV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat *ṭoḳV | |beat *ṭoḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat *ṭoḳV | |beat *ṭoḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat, break *buṭV | |beat, break *buṭV | ||
|beat, hit *SUTV | | | ||
|beat, hit *SUTV | |- | ||
| | |||
|beat, hit *SUTV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat, hit *SUTV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat, hit *ṭapħa | |beat, hit *ṭapħa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|beat, hit *ṭapħa | |beat, hit *ṭapħa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bee *ṗVrV | |bee *ṗVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bee, insect *ṗVrV | |bee, insect *ṗVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|behind, buttock *[šw]VtV | |behind, buttock *[šw]VtV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|behind, buttock *SVtV | |behind, buttock *SVtV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly *wa[n]čV | |belly *wa[n]čV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly *wa[n]ʒ́wV | |belly *wa[n]ʒ́wV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, entrails *gwVlV | |belly, entrails *gwVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, heart *kuŋV | |belly, heart *kuŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, heart *kuŋV | |belly, heart *kuŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, intestines *gUtV / *kUtV | |belly, intestines *gUtV / *kUtV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, intestines *gUtV / *kUtV | |belly, intestines *gUtV / *kUtV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, liver *gwVlV | |belly, liver *gwVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, stomach *Ḳarbi | |belly, stomach *Ḳarbi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|belly, stomach *Ḳarbi | |belly, stomach *Ḳarbi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|below *HalV | |below *HalV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|below *HalV | |below *HalV | ||
|bend *ḳVlV | | | ||
|- | |||
| | |||
|bend *ḳVlV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bend *ḳVŋV | |bend *ḳVŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bend *ṭoŋV | |bend *ṭoŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|berry *mVrV | |berry *mVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big *mVkV | |big *mVkV | ||
|big *t`VwjV | | | ||
|- | |||
| | |||
|big *t`VwjV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big *wol[a] | |big *wol[a] | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big *wol[a] | |big *wol[a] | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big fish *ḳUlV | |big fish *ḳUlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big fish *ḳUlV | |big fish *ḳUlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big tree *dVnwV | |big tree *dVnwV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big tree *dVnwV | |big tree *dVnwV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, full *tVdV | |big, full *tVdV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, heavy *pVKV | |big, heavy *pVKV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, large *mVkV | |big, large *mVkV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, thick *č`oḳV ( ~ -q̇-) | |big, thick *č`oḳV ( ~ -q̇-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, thick *č`oḳV ( ~ -q̇-) | |big, thick *č`oḳV ( ~ -q̇-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, thick *tVdV | |big, thick *tVdV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, very *ʔVnV | |big, very *ʔVnV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|big, very *ʔVnV | |big, very *ʔVnV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bile *bišV ( ~ -č`-) | |bile *bišV ( ~ -č`-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bind *KuTV | |bind *KuTV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bind *KVrV | |bind *KVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|birch *kojw[a] | |birch *kojw[a] | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bird *[č`w]VHḳV | |bird *[č`w]VHḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bird *HVwjV | |bird *HVwjV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bird *HVwjV | |bird *HVwjV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bird's tail *ṗVńcwV ( ~ -c`w-) | |bird's tail *ṗVńcwV ( ~ -c`w-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bite, chew ? *käjwV (?-b-) | |bite, chew ? *käjwV (?-b-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bite, tear *ḳVCV | |bite, tear *ḳVCV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|biting insect *CVnCV | |biting insect *CVnCV | ||
|bitter *gVcwV(~-čw- ) | | | ||
|- | |||
| | |||
|bitter *gVcwV(~-čw-) | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bitter *sVbV | |bitter *sVbV | ||
|bitter, gall | | | ||
|- | |||
| | |||
|bitter, gall *bišV ( ~ -č`-) | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bitter, sour *gVcwV(~−č𝑤𝑉(~-čw- ) | |bitter, sour *gVcwV(~−č𝑤𝑉(~-čw- ) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black *ḳarV | |black *ḳarV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black *ḳarV | |black *ḳarV | ||
|black *ʔVbV | | | ||
|black *ʔVbV | |- | ||
| | |||
|black *ʔVbV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black *ʔVbV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black, dark *ḳUmV | |black, dark *ḳUmV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black, dark *ḳUmV | |black, dark *ḳUmV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black, dark *mVCHV | |black, dark *mVCHV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black, dark *nal- 'black' | |black, dark *nal- 'black' | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black, night *sVrV | |black, night *sVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|black-cock *ṭVrV / *ṭVṭVrV | |black-cock *ṭVrV / *ṭVṭVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blade, awl *ʔVlV | |blade, awl *ʔVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blade, whetstone *ʔVlV | |blade, whetstone *ʔVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blister, abscess *HVlVḳV | |blister, abscess *HVlVḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blister, wound *HVlVḳV | |blister, wound *HVlVḳV | ||
|blood *bUjlV | | | ||
|blood *bUjlV blood | |- | ||
| | |||
|blood *bUjlV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood *bUjlV blood | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood *ḳVnV blood | |blood *ḳVnV blood | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood *wirV | |blood *wirV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood *ʔVsxV | |blood *ʔVsxV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, blood vessel *ḳVnV | |blood, blood vessel *ḳVnV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, breath *HwinV | |blood, breath *HwinV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, breath *ʔVsxV | |blood, breath *ʔVsxV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, red *ḳurV | |blood, red *ḳurV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, red *ḳurV blood, red | |blood, red *ḳurV blood, red | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood, spirit *cwVnV spirit; blood | |blood, spirit *cwVnV spirit; blood | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood; marrow *mVLV | |blood; marrow *mVLV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blood; red *wirV | |blood; red *wirV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blue *swVNV | |blue *swVNV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|blue *swVNV | |blue *swVNV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|board, stick *ṭVlV | |board, stick *ṭVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|body *bVdV | |body *bVdV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|body, belly *bVdV | |body, belly *bVdV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|boil *borV, *buŕa | |boil *borV, *buŕa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|boil *borV, *buŕa | |boil *borV, *buŕa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|boil, burn *ḳVju | |boil, burn *ḳVju | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *girV | |bone *girV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *girV | |bone *girV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *HV(w)[č`]V | |bone *HV(w)[č`]V | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *HV(w)čV | |bone *HV(w)čV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *ḳač`V | |bone *ḳač`V | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *ḳaCV | |bone *ḳaCV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone *ʒ́VmV ? (cf. also *c`iŋu) | |bone *ʒ́VmV ? (cf. also *c`iŋu) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone, tooth *ṗVjNV | |bone, tooth *ṗVjNV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bone, tooth *ṗVjNV | |bone, tooth *ṗVjNV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bosom *ʔVṗV | |bosom *ʔVṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bosom *ʔVṗV | |bosom *ʔVṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bovine ? *luwV (*luɣV) 'horse' | |bovine ? *luwV (*luɣV) 'horse' | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bow *büḲa | |bow *büḲa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bow, arc *ṭoŋV | |bow, arc *ṭoŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bow, lean *tajV | |bow, lean *tajV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brain *mVŋV | |brain *mVŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brain *mVŋV | |brain *mVŋV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brain, head *wVṭV(mV) | |brain, head *wVṭV(mV) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brain, marrow; head *wVṭV(mV) | |brain, marrow; head *wVṭV(mV) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|branch *rVṭV | |branch *rVṭV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|branch, rod *rVṭV | |branch, rod *rVṭV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|branch, stick *HelV | |branch, stick *HelV | ||
|branch, twig, rod *šVṭV | | | ||
|- | |||
| | |||
|branch, twig, rod *šVṭV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|break, chop *cVṗV | |break, chop *cVṗV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|break, split *buṭV | |break, split *buṭV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast *[c]V(n)ʒwV | |breast *[c]V(n)ʒwV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast *ḳerdV | |breast *ḳerdV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast *ṗome | |breast *ṗome | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast, belly *ʔudV | |breast, belly *ʔudV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast, udder *mälgi | |breast, udder *mälgi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breast, udder *mälgi | |breast, udder *mälgi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|breath, smell *sVwHV | |breath, smell *sVwHV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bright *bVrḳV | |bright *bVrḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bright *ʔVǯV | |bright *ʔVǯV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bright *ʔVǯV | |bright *ʔVǯV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brown *boŕa | |brown *boŕa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brown *boŕa | |brown *boŕa | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|brown, dark *KVŋV | |brown, dark *KVŋV | ||
|brown, yellow *KVŋV | | | ||
|- | |||
| | |||
|brown, yellow *KVŋV | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|bug, flea *ŋalmV | |bug, flea *ŋalmV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|build, house *dwVmV | |build, house *dwVmV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *mūga 'bonfire' | |burn *mūga 'bonfire' | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *ṗaĺV | |burn *ṗaĺV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *ṗaĺV | |burn *ṗaĺV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *ṗVrV | |burn *ṗVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *wVrV | |burn *wVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn *wVrV | |burn *wVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, bake *buKV | |burn, bake *buKV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, boil *t`èmo ( ~ t-) burn, kindle | |burn, boil *t`èmo ( ~ t-) burn, kindle | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, fire *qoṭi | |burn, fire *qoṭi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, fire *qoṭi | |burn, fire *qoṭi | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, fire *t`ülV | |burn, fire *t`ülV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, hot coals *gUrV | |burn, hot coals *gUrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, hot coals *gUrV | |burn, hot coals *gUrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, roast *buKV | |burn, roast *buKV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, roast, dry *ḳVńV | |burn, roast, dry *ḳVńV | ||
|burn, shine *Cajŋa | | | ||
|burn, shine *ʒajŋa | |- | ||
| | |||
|burn, shine *Cajŋa | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burn, shine *ʒajŋa | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|burst *paḳV | |burst *paḳV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|butterfly *ṗVrṗVlV | |butterfly *ṗVrṗVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|butterfly *ṗVrṗVlV | |butterfly *ṗVrṗVlV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|buy, sell *ṗVrV | |buy, sell *ṗVrV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|calf *ṗVrV ( ~ p-) | |calf *ṗVrV ( ~ p-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|calf, bull *ṗVrV ( ~ p-) | |calf, bull *ṗVrV ( ~ p-) | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|cattle; horse *morV | |cattle; horse *morV | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|cave, hole *ḳVjwV | |cave, hole *ḳVjwV | ||
|cave, hole *ḳVjwV | |cave, hole *ḳVjwV |
edits