902
edits
(→Sandhi) |
m (→Sandhi) |
||
Line 236: | Line 236: | ||
=====Sandhi over morpheme boundaries===== | =====Sandhi over morpheme boundaries===== | ||
{| class="bluetable lightbluebg collapsible" | {| class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 254: | Line 254: | ||
|- | |- | ||
| -n·j- → -n̆-, fusion (palatalization of /n/ → /ɲ/) | | -n·j- → -n̆-, fusion (palatalization of /n/ → /ɲ/) | ||
|- | |- | ||
| -n·b- → -m·b-, fusion (labialization of /n/ → /m/) | |||
|- | |||
| -n·b- → -m·m-, fusion (labialization of /n/ → /m/), assimilation of /b/ → /m/) | |||
|- | |||
| -n·l- → -n·n-, assimilation of /l/ → /n/ | |||
|- | |||
| -n·r- → -n·n-, assimilation of /ɾ/ → /n/ | |||
|- | |||
| -n·m- → -n·n-, assimilation of /m/ → /n/ | |||
|- | |||
| -n·v- → -p-, fusion to /p/ | |||
|- | |||
| '''-m·''' | |||
|- | |||
| -m·b- → -p-, fusion to /p/ | |||
|- | |||
| -m·l- → -m·m-, assimilation of /l/ → /m/ | |||
|- | |- | ||
| -m·v- → -p-, fusion to /p/ (labialization of /v/ → /β/, plosivization of /β/ → /p/) | | -m·v- → -p-, fusion to /p/ (labialization of /v/ → /β/, plosivization of /β/ → /p/) |
edits