138,970
edits
mNo edit summary |
m (→Verbs) |
||
Line 5: | Line 5: | ||
==Pronouns== | ==Pronouns== | ||
==Verbs== | ==Verbs== | ||
Independent forms: | |||
{| class="bluetable" | |||
|- | |||
! Person !! ''tósain'' "I pray"<br/>(non-prefixed stem) !! ''torenis'' "I bloom, flourish"<br/>(e-stem) | |||
|- | |||
| 1SG || ''tósain'' < {{sc|tussanis}}<br/>''ní·tósa'' < {{sc|nīs tussan}} || torenis | |||
|- | |||
| 2SG || ''tósair'' < {{sc|tussaris}}<br/>''ní·tósar'' < {{sc|nīs tussar}} || toreris || aelliris || cacsyris | |||
|- | |||
| 3SG.M || tussamis || toremis || aellimis || cacsymis | |||
|- | |||
| 3SG.F || tussasis || toresis || aellisis || cacsysis | |||
|- | |||
| 3SG.N || tussas || tores || aellis || cacsis | |||
|- | |||
| 1EX || tussamēs || toremēs || aellimēs || cacsymēs | |||
|- | |||
| 1IN || tussantis || torentis || aellintis || cacsyntis | |||
|- | |||
| 2PL || tussasces || toresces || aellisces || cacsysces | |||
|- | |||
| 3PL || tussatis || toretis || aellitis || cacsytis | |||
|} | |||
Dependent forms (shown with ''nīs'' 'not'): | |||
{| class="bluetable" | |||
|- | |||
! Person !! ''tussanis'' "I pray"<br/>(a-stem) !! ''torenis'' "I bloom, flourish"<br/>(e-stem) !! ''aellinis'' "I love"<br/>(i-stem) !! ''cacsynis'' "I eat"<br/>(ablaut stem) | |||
|- | |||
| 1SG || nīs tussan || nīs toren || nīs aellin || nīs cacsyn | |||
|- | |||
| 2SG || nīs tussar || nīs torer || nīs aellir || nīs cacsyr | |||
|- | |||
| 3SG.M || nīs tussam || nīs torem || nīs aellim || nīs cacsym | |||
|- | |||
| 3SG.F || nīs tussasi || nīs toresi || nīs aellisi || nīs cacsysi | |||
|- | |||
| 3SG.N || nīs tussa || nīs tore || nīs aelli || nīs cacsy | |||
|- | |||
| 1EX || nīs tussamē || nīs toremē || nīs aellimē || nīs cacsymē | |||
|- | |||
| 1IN || nīs tussant || nīs torent || nīs aellint || nīs cacsynt | |||
|- | |||
| 2PL || nīs tussasce || nīs toresce || nīs aellisce || nīs cacsysce | |||
|- | |||
| 3PL || nīs tussat || nīs toret || nīs aellit || nīs cacsyt | |||
|} |
edits