IPA for Moshurian: Difference between revisions

no edit summary
mNo edit summary
No edit summary
 
Line 20: Line 20:
|[[Contionary:dáfhéromh|'''d'''áfhéromh]]
|[[Contionary:dáfhéromh|'''d'''áfhéromh]]
|'''d'''awn
|'''d'''awn
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ð}}</big>
|[[Contionary:uthilikh|u'''th'''ilikh]]
|'''th'''en
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|f}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|f}}</big>
Line 32: Line 36:
|[[Contionary:agusik|a'''g'''usik]]
|[[Contionary:agusik|a'''g'''usik]]
|'''g'''ood
|'''g'''ood
|-
|align="center" |<big>{{IPA|h}}</big>
| [[Contionary:bohsut|bo'''h'''sut]]
|'''h'''allway
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|k}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|k}}</big>
Line 64: Line 72:
|[[Contionary:sö|'''s'''ö]]
|[[Contionary:sö|'''s'''ö]]
|'''s'''weet
|'''s'''weet
|-
|align="center" |<big>{{IPA|z}}</big>
|[[Contionary:sö|'''z'''a'''z'''uŋ]]
|'''z'''oo
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big>
|[[Contionary:aşir|a'''ş'''ir]]
|[[Contionary:aşir|a'''ş'''ir]]
|'''sh'''ield
|'''sh'''ield
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ʒ}}</big>
|[[Contionary:dáfhéromh|dáfhére'''ź''']]
|'''j'''our([[w:French language|French]])
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|t}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|t}}</big>
|[[Contionary:gökántu|gökán'''t'''u]]
|[[Contionary:gökántu|gökán'''t'''u]]
|s'''t'''ar
|s'''t'''ar
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ð}}</big>
|[[Contionary:uthilikh|u'''th'''ilikh]]
|'''th'''en
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|t͡ʃ}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|t͡ʃ}}</big>
|[[Contionary:chirit|'''ch'''irit]]
|[[Contionary:chirit|'''ch'''irit]]
|'''ch'''eese
|'''ch'''eese
|-
|align="center" |<big>{{IPA|h}}</big>
|[[Contionary:dáfhéromh|dáf'''h'''éromh]]
|'''h'''allway
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|x}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|x}}</big>
|[[Contionary:uthilikh|uthili'''kh''']]
|[[Contionary:uthilikh|uthili'''kh''']]
|'''j'''efe([[w:Spanish language|Spanish]])
|lo'''ch'''
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|z}}</big>
|[[Contionary:sö|'''z'''a'''z'''uŋ]]
|'''z'''oo
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ʒ}}</big>
|[[Contionary:dáfhéromh|dáfhére'''ź''']]
|vi'''s'''ion
|}
|}
| valign="top" |
| valign="top" |
Line 123: Line 122:
|[[Contionary:khukchà|khukch'''à''']]
|[[Contionary:khukchà|khukch'''à''']]
|No English equivalent.
|No English equivalent.
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ø}}</big>
|[[Contionary:oyamö|oyam'''ö''']]
|sch'''ö'''n ([[w:German language|German]])
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|i}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|i}}</big>
Line 135: Line 130:
|[[Contionary:odezyë|Odezy'''ë''']]
|[[Contionary:odezyë|Odezy'''ë''']]
|'''i'''n
|'''i'''n
|-
|align="center" |<big>{{IPA|y}}</big>
|[[Contionary:ïmuk|'''ï'''muk]]
|'''ü'''ber ([[w:German language|German]]), t'''u''' ([[wikipedia:French language|French]])
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|o}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|o}}</big>
|[[Contionary:oyamö|'''o'''yamö]]
|[[Contionary:oyamö|'''o'''yamö]]
|'''eau''' ([[w:French language|French]])
|'''eau''' ([[w:French language|French]])
|-
|align="center" |<big>{{IPA|ø}}</big>
|[[Contionary:oyamö|oyam'''ö''']]
|sch'''ö'''n ([[w:German language|German]])
|-
|-
|align="center" |<big>{{IPA|u}}</big>
|align="center" |<big>{{IPA|u}}</big>
|[[Contionary:agusik|ag'''u'''sik]]
|[[Contionary:agusik|ag'''u'''sik]]
|'''u'''nd ([[w:German language|German]])
|'''u'''nd ([[w:German language|German]])
|-
|align="center" |<big>{{IPA|y}}</big>
|[[Contionary:ïmuk|'''ï'''muk]]
|'''ü'''ber ([[w:German language|German]]), t'''u''' ([[wikipedia:French language|French]])
|-
|-
!colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]]
!colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]]
4,298

edits