4,298
edits
Jukethatbox (talk | contribs) mNo edit summary |
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 20: | Line 20: | ||
|[[Contionary:dáfhéromh|'''d'''áfhéromh]] | |[[Contionary:dáfhéromh|'''d'''áfhéromh]] | ||
|'''d'''awn | |'''d'''awn | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ð}}</big> | |||
|[[Contionary:uthilikh|u'''th'''ilikh]] | |||
|'''th'''en | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|f}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|f}}</big> | ||
| Line 32: | Line 36: | ||
|[[Contionary:agusik|a'''g'''usik]] | |[[Contionary:agusik|a'''g'''usik]] | ||
|'''g'''ood | |'''g'''ood | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|h}}</big> | |||
| [[Contionary:bohsut|bo'''h'''sut]] | |||
|'''h'''allway | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|k}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|k}}</big> | ||
| Line 64: | Line 72: | ||
|[[Contionary:sö|'''s'''ö]] | |[[Contionary:sö|'''s'''ö]] | ||
|'''s'''weet | |'''s'''weet | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big> | ||
|[[Contionary:aşir|a'''ş'''ir]] | |[[Contionary:aşir|a'''ş'''ir]] | ||
|'''sh'''ield | |'''sh'''ield | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | ||
|[[Contionary:gökántu|gökán'''t'''u]] | |[[Contionary:gökántu|gökán'''t'''u]] | ||
|s'''t'''ar | |s'''t'''ar | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|t͡ʃ}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|t͡ʃ}}</big> | ||
|[[Contionary:chirit|'''ch'''irit]] | |[[Contionary:chirit|'''ch'''irit]] | ||
|'''ch'''eese | |'''ch'''eese | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|x}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|x}}</big> | ||
|[[Contionary:uthilikh|uthili'''kh''']] | |[[Contionary:uthilikh|uthili'''kh''']] | ||
|''' | |lo'''ch''' | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|z}}</big> | |||
|[[Contionary:sö|'''z'''a'''z'''uŋ]] | |||
|'''z'''oo | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ʒ}}</big> | |||
|[[Contionary:dáfhéromh|dáfhére'''ź''']] | |||
|vi'''s'''ion | |||
|} | |} | ||
| valign="top" | | | valign="top" | | ||
| Line 123: | Line 122: | ||
|[[Contionary:khukchà|khukch'''à''']] | |[[Contionary:khukchà|khukch'''à''']] | ||
|No English equivalent. | |No English equivalent. | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | ||
| Line 135: | Line 130: | ||
|[[Contionary:odezyë|Odezy'''ë''']] | |[[Contionary:odezyë|Odezy'''ë''']] | ||
|'''i'''n | |'''i'''n | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | ||
|[[Contionary:oyamö|'''o'''yamö]] | |[[Contionary:oyamö|'''o'''yamö]] | ||
|'''eau''' ([[w:French language|French]]) | |'''eau''' ([[w:French language|French]]) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ø}}</big> | |||
|[[Contionary:oyamö|oyam'''ö''']] | |||
|sch'''ö'''n ([[w:German language|German]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | ||
|[[Contionary:agusik|ag'''u'''sik]] | |[[Contionary:agusik|ag'''u'''sik]] | ||
|'''u'''nd ([[w:German language|German]]) | |'''u'''nd ([[w:German language|German]]) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|y}}</big> | |||
|[[Contionary:ïmuk|'''ï'''muk]] | |||
|'''ü'''ber ([[w:German language|German]]), t'''u''' ([[wikipedia:French language|French]]) | |||
|- | |- | ||
!colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]] | !colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]] | ||