Duozynis/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(→Nouns) |
m (→Verbs) |
||
Line 554: | Line 554: | ||
|- | |- | ||
| /ʑɯ/ || take || | | /ʑɯ/ || take || | ||
|- | |||
| /nyʝi/ || swim || | |||
|- | |||
| /dagɶ/ || swallow || | |||
|- | |||
| /dwama/ || surprise || | |||
|- | |||
| /fɔg/ || support || | |||
|- | |||
| /zili/ || suggest || | |||
|- | |||
| /βami/ || suck || | |||
|- | |||
| /βiu/ || study || | |||
|- | |||
| /sisa/ || stretch || | |||
|} | |} | ||