Nanyse: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 184: | Line 184: | ||
| 84 || gam || wing || ganVḥ || wing || * || * | | 84 || gam || wing || ganVḥ || wing || * || * | ||
|- | |- | ||
| 85 || | | 85 || hudu || belly || hun || belly || udero || belly | ||
|- | |||
| 86 || yta || guts || * || * || eh₁ter || guts | |||
|- | |||
| 87 || gad || neck || ḳard || neck || mon || neck | |||
|- | |||
| 88 || ya || back || yiʔ || back || * || * | |||
|- | |||
| 89 || sdam || breast || ʔa-nwan || breast || psten || breast | |||
|- | |||
| 90 || kyl || heart || li/ubb || heart || ḱḗr || heart | |||
|- | |||
| 91 || ehywa || liver || tiraw/ʔ || liver || yeh₁kwr̥ || liver | |||
|- | |||
| 92 || ag || drink || ʕab || drink || h₁egʷʰ || drink | |||
|- | |||
| 93 || ed || eat || birVh || eat || h₁ed || eat | |||
|- | |||
| 94 || kek || bite || ḳVḳ || bite || denḱ || bite | |||
|- | |||
| 95 || ok || suck || ni/uḳ || suck || dʰeh₁(i) || suck | |||
|- | |||
| 96 || * || spit || * || * || * || * | |||
|- | |||
| 97 || * || vomit || * || * || * || * | |||
|- | |||
| 98 || * || blow || * || * || * || * | |||
|- | |||
| 99 || * || breathe || * || * || * || * | |||
|- | |||
| 100 || * || laugh || * || * || * || * | |||
|- | |- | ||
| * || * || * || * || * || * || * | | * || * || * || * || * || * || * |