6,788
edits
m (→Kinship terms) |
mNo edit summary |
||
Line 24: | Line 24: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! colspan=3| | ! colspan=3| Ħ | ||
|- | |- | ||
| | | ħálgâi | ||
| | | | ||
| to value, to esteem | |||
| | |||
|- | |||
! colspan=3| Ħ | |||
|- | |||
| ħálgavâi | |||
| | |||
| to be valued/considered as | |||
| | |||
|- | |||
! colspan=3| N | |||
|- | |||
| nági | |||
| 3, c | |||
| firm, resolute | | firm, resolute | ||
| | |||
|- | |||
| nágistâi | |||
| 3, c | |||
| embolden | |||
| | |||
|} | |} | ||
--> | --> |
edits