Tonuao: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(→Syntax) |
(→Syntax) |
||
Line 525: | Line 525: | ||
| で de | | で de | ||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
! Locative | |||
| ヨ ''yo'' | |||
| 於 ''yo'' | |||
| in, on, at | |||
| 在 zài | |||
| 喺 hai<sup>2</sup> | |||
| に ni | |||
| 에 e | |||
| | | | ||
|- | |- |