Suwáá/Unknown: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
m (→Diachronics) |
||
Line 19: | Line 19: | ||
==Diachronics== | ==Diachronics== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Proto-North Semitic | ||
! | ! Proto-Sošovíć | ||
|- | |- | ||
| i | | i | ||
| ĭ or ь | | ĭ or ь | ||
|- | |- | ||
| u | | u | ||
| ŭ or ъ | | ŭ or ъ | ||
|- | |- | ||
| a | | a | ||
| o | | o | ||
|- | |- | ||
| ī | | ī | ||
| i | | i | ||
|- | |- | ||
| ū | | ū | ||
| y | | y | ||
|- | |- | ||
| | | aj > ē | ||
| ě | | ě | ||
|- | |- | ||
| | | aw | ||
| u | |||
|- | |||
| ā | | ā | ||
| a | | a | ||
|} | |} | ||
==Nouns== | ==Nouns== |