Seggeynni: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 137: | Line 137: | ||
| Seggeynni || /ˈséʕkə̀jə̀nə̀jə̀/ || [ˈséɠːə̀iɲːì] || [ˈséʔkìnì] || */ˈsɛ́ʔkìnì/ | | Seggeynni || /ˈséʕkə̀jə̀nə̀jə̀/ || [ˈséɠːə̀iɲːì] || [ˈséʔkìnì] || */ˈsɛ́ʔkìnì/ | ||
|- | |- | ||
| forest || / | | forest || /ˈfò̤ɥə̀tə̀/ || [ˈfʉ̤̀ɥ̤ːʏ̀tə̀] || [ˈpʰò̤wèt] || */ˈfɔ̤̀wèt/ | ||
|- | |||
| sister || /sə́ˈçə̤̀tà/ || [sɪ́ˈçɪ̤̀stà] || /ˈsʰì̤tà/ || */ˈsʰì̤tà/ | |||
|- | |- | ||
| snare || /ɲḛ̂/ || [ɲḛ̂ʢ] || [n̥ḛ̂ː] || */n̥ḛ̂/ | | snare || /ɲḛ̂/ || [ɲḛ̂ʢ] || [n̥ḛ̂ː] || */n̥ḛ̂/ |