Nanyse: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 306: | Line 306: | ||
No [[w:geminates|geminates]] | No [[w:geminates|geminates]] | ||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 250px;" | |||
! style="text-align: center;" | Allowed Onsets | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| Any single consonant | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| Voiceless plosive + approximant | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| Voiceless affricate + approximant | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| Voiceless fricative + approximant | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 's' + nasal, other than 'ŋ' | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 's' + voiceless plosive | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 's' + voiceless fricative | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 's' + voiceless plosive + approximant | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 's' + voiceless fricative + approximant | |||
|} | |||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 250px;" | |||
! style="text-align: center;" | Allowed Coda | |||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: | |||
! | |||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Any single consonant | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Two voiceless plosives | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Two voiceless fricatives | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| 'r' + fricative | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| 'r' + nasal or lateral | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| 'r' + plosive or affricate | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Nasal + fricative | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Approximant + nasal | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Approximant + fricative | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Approximant + plosive or affricate | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Nasal + plosive or affricate | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Plosive + voiceless fricative | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Voiceless fricative + voiceless plosive | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Three obstruents | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| 'r' + two consonants | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Approximant + two consonants | ||
|- | |- | ||
| | | style="text-align: center;"| Nasal + plosive + plosive or fricative | ||
|} | |} | ||