5,468
edits
mNo edit summary |
|||
Line 185: | Line 185: | ||
-niss- | -niss- | ||
|nisside, nissekī | |nisside, nissekī | ||
|} | |||
=== Minhast Portmanteau Pronominal Affixes === | |||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible" | |||
|- | |||
| | |||
! colspan="7" |Patient (Singular) | |||
|- | |||
! Agent | |||
| 1st sg. | |||
| 2nd sg. | |||
| 3rd masc. sg. | |||
| 3rd fem. sg. | |||
| 3rd neut. anim sg. | |||
| 3rd neut. inanim. sg. | |||
|- | |||
| 1st Sg. | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| -tak- | |||
| -(e)k- | |||
| -kk- | |||
| -k- | |||
| -tirk- | |||
|- | |||
| 2nd Sg | |||
| -ktah- | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| -tah- | |||
| -lettah- | |||
| -tah- | |||
| -tittah- | |||
|- | |||
| 3rd Masc. Sg | |||
| -knen- | |||
| -nten- | |||
| -nn-, -Ø- | |||
| -lenn- | |||
| -enn- | |||
| -tirenn- | |||
|- | |||
| 3rd Fem. Sg | |||
| -kl- | |||
| -tal- | |||
| -l- | |||
| -ll- | |||
| -l- | |||
| -till- | |||
|- | |||
| 3rd Neut. Anim. Sg | |||
| -k- | |||
| -t- | |||
| -Ø- | |||
| -Ø- | |||
| -s- | |||
| -t- | |||
|- | |||
| 3rd Neut. Inanim. Sg | |||
| -km- | |||
| -tam- | |||
| -m- | |||
| -mm- | |||
| -m- | |||
| -timm- | |||
|- | |||
| colspan="7" | | |||
|- | |||
| st Pl. Incl. | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| -hak- | |||
| -hlak- | |||
| -k- | |||
| -tirhak- | |||
|- | |||
| 1st Pl. Excl. | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| -ntem- | |||
| -nn- | |||
| -lennem- | |||
| -ennem- | |||
| -tinnem- | |||
|- | |||
| 2nd Pl. | |||
| -aktahm- | |||
| <nowiki>---- </nowiki> | |||
| -mt- | |||
| -lettem- | |||
| -ettem- | |||
| -tittem- | |||
|- | |||
| 3rd Pl. Common | |||
| -ekken- | |||
| -takken- | |||
| -nk- | |||
| -lekken- | |||
| -seššen- | |||
| -tikken- | |||
|- | |||
| 3rd Pl. Neut. Anim. | |||
| -aksen- | |||
| -tasn- | |||
| -sn- | |||
| -less- | |||
| -sess- | |||
| -tiss- | |||
|- | |||
| 3rd Pl. Neut. Inanim. | |||
| -akmah- | |||
| -tammah- | |||
| -mah- | |||
| -(a)mmah- | |||
| -mah- | |||
| -timmah- | |||
|} | |} |
edits