7,406
edits
| Line 30: | Line 30: | ||
!IPA !!Latin !! Simplified Latin !!Marasa !!Arabic !!Ge'ez !!Hebrew !!Notes | !IPA !!Latin !! Simplified Latin !!Marasa !!Arabic !!Ge'ez !!Hebrew !!Notes | ||
|- | |- | ||
|a | | |a || A a || A a || || ـَ || አ || סַ || | ||
|- | |- | ||
|aː || || ـَا || ኣ || סַא || | |aː || Aa aa || Aa aa || || ـَا || ኣ || סַא || | ||
|- | |- | ||
|b || B b || B b || || ب || በ || ּב || | |b || B b || B b || || ب || በ || ּב || | ||
|- | |||
|β̞ || Ƀ ƀ || B b || || ب || ቨ || ב || | |||
|- | |- | ||
|ɓ || Ɓ ɓ || B' b' || || ڀ || ጰ || קּו || | |ɓ || Ɓ ɓ || B' b' || || ڀ || ጰ || קּו || | ||
| Line 42: | Line 44: | ||
|d || D d || D d || || د || ደ || ּד || | |d || D d || D d || || د || ደ || ּד || | ||
|- | |- | ||
| | |ð̞ || rowspan="2" | Đ đ || D d || || rowspan="2" | ذ || ደ || ך || allophone of /d/ between vowels | ||
|- | |- | ||
| | |ð || Dh dh || || ዘ || ךֿ || occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
| | |ɗ || Ɗ ɗ || D' d' || || ڟ || ጠ || טּ || | ||
|- | |- | ||
|ɛ | | |ɛ || E e || E e || || ـٖ || rowspan="2" | ኤ || סֵ || | ||
|- | |- | ||
|ɛː || || ـٖي || סֵי || | |ɛː || Ee ee || Ee ee || || ـٖي || סֵי || | ||
|- | |- | ||
|f || F f || F f || || ف || ፈ || פ || | |f || F f || F f || || ف || ፈ || פ || | ||
| Line 56: | Line 58: | ||
|g || G g || G g || || ݣ || ገ || גּ || | |g || G g || G g || || ݣ || ገ || גּ || | ||
|- | |- | ||
| | |ɣ̞ || Ǥ ǥ || G g || || ڠ || ገ || ג || allophone of /g/ between vowels | ||
|- | |- | ||
| | |ʁ || Ɣ ɣ || Gh gh || || غ || ኀ || גֿ || occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
| | |ɠ || Ɠ ɠ || G' g' || || کٴ || ቀ || קּ || | ||
|- | |- | ||
|gʷ || Gw gw || Gw gw || || ڭو || ጐ || גּו || | |gʷ || Gw gw || Gw gw || || ڭو || ጐ || גּו || | ||
|- | |- | ||
|h || H h || H h || || ھ || | |h || H h || H h || || ھ || ሀ || ה || allophone of /k/ between vowels in non-guttural environment; <br /> occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
|ħ || Ħ ħ || X x || || ح || ሐ || ח || | |ħ || Ħ ħ || X x || || ح || ሐ || ח || | ||
|- | |- | ||
| | |χ || X x || Kh kh || || خ || ኸ || כֿ || occurs in loanwords | ||
|- | |- | ||
|iː || || ـِي || סִי || | |i || I i || I i || || ـِ || rowspan="2" | ኢ || סִ || | ||
|- | |||
|iː || Ii ii || Ii ii || || ـِي || סִי || | |||
|- | |- | ||
|ɟ || J j || J j || || ج || ጀ || גּ׳ || | |ɟ || J j || J j || || ج || ጀ || גּ׳ || | ||
| Line 90: | Line 94: | ||
|ŋʷ || Ŋw ŋw || Ngw ngw || || ڬو || ⶓ || נ״ו || | |ŋʷ || Ŋw ŋw || Ngw ngw || || ڬو || ⶓ || נ״ו || | ||
|- | |- | ||
|ɔ | | |ɔ || O o || O o || || ـٗ || rowspan="2" | ኦ || סֹ || | ||
|- | |- | ||
|ɔː || || ـٗو || סוֹ || | |ɔː || O o || O o || || ـٗو || סוֹ || | ||
|- | |- | ||
|p || P p || P p || || پ || ፐ || פּ || occurs in loanwords | |p || P p || P p || || پ || ፐ || פּ || occurs in loanwords | ||
| Line 104: | Line 108: | ||
|ɾ || R r || R r || || ر || ረ || ר || allophone of /l/ between vowels | |ɾ || R r || R r || || ر || ረ || ר || allophone of /l/ between vowels | ||
|- | |- | ||
| | |rˀ || Ɍ ɍ || R' r' || || ݬ || ፀ || ט || allophone of /ɗ/ between vowels | ||
|- | |- | ||
|s || S s || S s || || س || ሰ || ס || | |s || S s || S s || || س || ሰ || ס || | ||
|- | |||
|ʃ || Σ ʃ || Sh sh || || ش || ሸ || ש || | |||
|- | |- | ||
|t || T t || T t || || ت || ተ || ת || | |t || T t || T t || || ت || ተ || ת || | ||
edits