8,540
edits
Line 250: | Line 250: | ||
|- | |- | ||
| Švaragūlan || Ancient Kāṃradeši || star of the sea || Male | | Švaragūlan || Ancient Kāṃradeši || star of the sea || Male | ||
|- | |||
| Tainā || Tamukāyi || gem || Female | |||
|- | |- | ||
| Tālimausa || unknown/Anc. Yodhvāši || ''tāli-'' unknown; ''-mausa'' from the Anc. Yodhvāši word for "beautiful" || Female | | Tālimausa || unknown/Anc. Yodhvāši || ''tāli-'' unknown; ''-mausa'' from the Anc. Yodhvāši word for "beautiful" || Female |
edits