Duozynis/Lexicon: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
Line 1: Line 1:




 
==Adjectives==
==Nouns==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Line 10: Line 9:
|}
|}


==Verbs==
==Adverbs==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
! Duozynis !! IPA !! English !! Notes
! Duozynis !! IPA !! English !! Notes
|-
|-
| huso || /hu'so/ || study || (study)
| *** || /***/ || *** || (***)
|}
|}


==Adjectives==
==Expressions==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Line 26: Line 25:
|}
|}


==Adverbs==
==Interjections==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Line 34: Line 33:
|}
|}


==Prepositions==
==Nouns==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Line 50: Line 49:
|}
|}


==Expressions==
==Prepositions==
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
Line 57: Line 56:
| *** || /***/ || *** || (***)
| *** || /***/ || *** || (***)
|}
|}
==Verbs==
{| class="wikitable sortable"
|-
! Duozynis !! IPA !! English !! Notes
|-
| huso || /hu'so/ || study || (study)
|}




[[Category:Dictionaries]][[Category:Duozynis]]
[[Category:Dictionaries]][[Category:Duozynis]]
354

edits