1,439
edits
Line 97: | Line 97: | ||
|v | |v | ||
|read | |read | ||
|- | |||
|dare | |||
|a | |||
|clever | |||
|- | |||
|dele | |||
|a | |||
|beautiful | |||
|- | |- | ||
|doki | |doki | ||
Line 114: | Line 122: | ||
|text, writing | |text, writing | ||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|efim | |||
|v | |||
|laugh | |||
|- | |||
|efire | |efire | ||
|a | |a | ||
Line 369: | Line 381: | ||
|n | |n | ||
|sky | |sky | ||
|- | |||
|kiza | |||
|n | |||
|blood | |||
|- | |- | ||
|komma | |komma | ||
Line 377: | Line 393: | ||
|n | |n | ||
|father | |father | ||
|- | |||
|kugi | |||
|n | |||
|family | |||
|- | |- | ||
|kuutu | |kuutu | ||
Line 449: | Line 469: | ||
|a | |a | ||
|wet | |wet | ||
|- | |||
|mose | |||
|a | |||
|new | |||
|- | |- | ||
|mukke | |mukke | ||
Line 573: | Line 597: | ||
|n | |n | ||
|grandfather (mother's father) | |grandfather (mother's father) | ||
|- | |||
|puu | |||
|n | |||
|child | |||
|- | |||
|puure | |||
|a | |||
|young | |||
|- | |- | ||
|pämy | |pämy | ||
Line 581: | Line 613: | ||
|n | |n | ||
|horse | |horse | ||
|- | |||
|rimi | |||
|a; n | |||
|old; senior | |||
|- | |- | ||
|rokke | |rokke | ||
Line 817: | Line 853: | ||
|n | |n | ||
|raven | |raven | ||
|- | |||
|össe | |||
|v | |||
|cry | |||
|- | |- | ||
|ötes | |ötes |
edits