7,080
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
(→Vowels) Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 162: | Line 162: | ||
| ɪ || i || i | | ɪ || i || i | ||
|- | |- | ||
| i || | | i || ie || í | ||
|- | |- | ||
| ɔ || o || o | | ɔ || o || o | ||
Line 172: | Line 172: | ||
| ʊ || u || u | | ʊ || u || u | ||
|- | |- | ||
| u || | | u || ue || ú | ||
|- | |- | ||
| œ || ö || ö | | œ || ö || ö | ||
Line 182: | Line 182: | ||
| ʏ || ü || y | | ʏ || ü || y | ||
|- | |- | ||
| y || eu || | | y || üe || ý | ||
|- | |||
| œʊ || eu || öu | |||
|- | |||
| jœʊ; œʊ¹ || eou || jöu | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits