9,167
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 123: | Line 123: | ||
==Orthography & Romanization== | ==Orthography & Romanization== | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
!width=75| Rom1 | |||
!width=75| Rom2 | |||
!width=75| IPA | |||
!style="text-align: left;"| Comp | |||
|- | |||
| p | |||
| p | |||
| p | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨p⟩ in '''''p'''ike''. | |||
|- | |||
| t | |||
| t | |||
| t | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨t⟩ in '''''t'''op''. | |||
|- | |||
| č | |||
| kj | |||
| c~ʨ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ch⟩ in '''''ch'''air''. | |||
|- | |||
| k | |||
| k | |||
| k | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨c⟩ in '''''c'''ape''. | |||
|- | |||
| b | |||
| b | |||
| b | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨b⟩ in '''''b'''oat''. | |||
|- | |||
| d | |||
| d | |||
| d | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨d⟩ in '''''d'''og''. | |||
|- | |||
| ǯ | |||
| gj | |||
| ɟ~ʥ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨j⟩ in '''''j'''oke''. | |||
|- | |||
| g | |||
| g | |||
| ɡ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨g⟩ in '''''g'''oat''. | |||
|- | |||
| f | |||
| f | |||
| ɸ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨f⟩ in '''''f'''oot''. | |||
|- | |||
| þ | |||
| th | |||
| θ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨th⟩ in '''''th'''ink''. | |||
|- | |||
| s | |||
| s | |||
| s | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨s⟩ in '''''s'''oap''. | |||
|- | |||
| š | |||
| sj | |||
| ʃ~ɕ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨sh⟩ in '''''sh'''oe''. | |||
|- | |||
| ĸ | |||
| kh | |||
| x | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨j⟩ in Spanish ''ro'''j'''o''. | |||
|- | |||
| v | |||
| v | |||
| β | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨b⟩ in Spanish '''''b'''osca''. | |||
|- | |||
| ð | |||
| dh | |||
| ð | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨th⟩ in '''''th'''ese''. | |||
|- | |||
| z | |||
| z | |||
| z | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨z⟩ in '''''z'''ig-'''z'''ag''. | |||
|- | |||
| ž | |||
| zj | |||
| ʒ~ʑ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨si⟩ in ''vi'''si'''on''. | |||
|- | |||
| ɢ | |||
| gh | |||
| ɣ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨g⟩ in Spanish ''ami'''g'''o''. | |||
|- | |||
| r | |||
| r | |||
| r~ɾ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨rr⟩ in Spanish ''pe'''rr'''o''. | |||
|- | |||
| ř | |||
| rj | |||
| r̝ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ř⟩ in Czech ''Dvo'''ř'''ak''. | |||
|- | |||
| ʀ | |||
| rh | |||
| ʀ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨r⟩ in French '''''r'''ien''. | |||
|- | |||
| m | |||
| m | |||
| m | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨m⟩ in '''''m'''an''. | |||
|- | |||
| n | |||
| n | |||
| n | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨n⟩ in '''''n'''o''. | |||
|- | |||
| ň | |||
| nj | |||
| ɲ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ñ⟩ in Spanish ''a'''ñ'''o''. | |||
|- | |||
| ɴ | |||
| ng | |||
| ŋ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ng⟩ in ''si'''ng'''i'''ng'''''. | |||
|- | |||
| l | |||
| l | |||
| l | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨l⟩ in Spanish ''so'''l'''o''. | |||
|- | |||
| ʌ̌ | |||
| lj | |||
| ʎ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨gl⟩ in Italian '''''gl'''ielo''. | |||
|- | |||
| w | |||
| w | |||
| ʋ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨w⟩ in '''''w'''ent''. | |||
|- | |||
| ǰ | |||
| j | |||
| j | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨y⟩ in '''''y'''es''. | |||
|- | |||
| ʜ | |||
| h | |||
| h | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨h⟩ in '''''h'''ouse''. | |||
|- | |||
| i | |||
| i | |||
| ɪ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨i⟩ in '''''i'''nch''. | |||
|- | |||
| y | |||
| y | |||
| ʏ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ü⟩ in German ''H'''ü'''tte''. | |||
|- | |||
| u | |||
| u | |||
| ʊ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨oo⟩ in ''g'''oo'''d''. | |||
|- | |||
| e | |||
| e | |||
| ɛ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨e⟩ in '''''e'''mpty''. | |||
|- | |||
| œ | |||
| ø | |||
| œ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨eu⟩ in French ''p'''eu'''''. | |||
|- | |||
| o | |||
| o | |||
| ɔ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨a⟩ in '''''a'''ll''. | |||
|- | |||
| a | |||
| a | |||
| a~ä | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨a⟩ in Spanish '''''a'''llí''. | |||
|- | |||
| í | |||
| í | |||
| iː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ee⟩ in ''s'''ee'''''. | |||
|- | |||
| ý | |||
| ý | |||
| yː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨u⟩ in French ''l'''u'''''. | |||
|- | |||
| ú | |||
| ú | |||
| uː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨oo⟩ in ''f'''oo'''d''. | |||
|- | |||
| é | |||
| é | |||
| e̞ː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨é⟩ in French ''all'''é'''''. | |||
|- | |||
| œ́ | |||
| ǿ | |||
| ø̞ː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨eu⟩ in French ''cr'''eu'''se''. | |||
|- | |||
| ó | |||
| ó | |||
| o̞ː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨o⟩ in ''h'''o'''pe''. | |||
|- | |||
| á | |||
| á | |||
| ɑː | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨a⟩ in ''f'''a'''ther''. | |||
|- | |||
| au | |||
| au | |||
| aʊ̯ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ou⟩ in ''l'''ou'''d''. | |||
|- | |||
| ai | |||
| ai | |||
| aɪ̯ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨igh⟩ in ''s'''igh'''''. | |||
|- | |||
| eu | |||
| eu | |||
| ɛʊ̯ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨eu⟩ in Spanish ''n'''eu'''tro''. | |||
|- | |||
| iu | |||
| iu | |||
| ɪʊ̯ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨ieuw⟩ in Dutch ''n'''ieuw'''''. | |||
|- | |||
| ui | |||
| ui | |||
| ʊɪ̯ | |||
|style="text-align: left;"| Like ⟨uy⟩ in Spanish ''m'''uy'''''. | |||
|} | |||
==Morphology== | ==Morphology== |