807
edits
Line 22: | Line 22: | ||
|- | |- | ||
| ''u'' || ''y'' || - | | ''u'' || ''y'' || - | ||
|- | |||
! colspan="3;" | Long Vowels | |||
|- | |||
| ''á'' || ''ǽ'' || ''ó'' | |||
|- | |||
| ''é'' || ''í'' || ''œ́'' | |||
|- | |||
| ''í'' || - || ''ý'' | |||
|- | |||
| ''ó'' || ''œ́'' || - | |||
|- | |||
| ''ú'' || ''ý'' || - | |||
|- | |- | ||
! colspan="3;" | Diphthongs | ! colspan="3;" | Diphthongs |
edits