8,577
edits
m (→Pronouns) |
(→Irregular adjectives: Fixed table) |
||
Line 196: | Line 196: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Case !! | ! rowspan=2 | Case !! colspan=3 | ā-paradigm !! ė-paradigm !! ū-paradigm | ||
|- | |- | ||
! Parrot !! Lotus !! Dragon !! Parrot !! Parrot | |||
|- | |- | ||
| | ! Direct<br/>Vocative | ||
| '''liliā''' || '''lilem''' || '''liles''' || '''nenė''' || '''nunū''' | |||
|- | |- | ||
| | ! Accusative | ||
| liliau || lilemu || lileṣu || nenæyu || nunūyu | |||
|- | |- | ||
| | ! Ergative | ||
| lilie || lilemie || lilesie || nenæye || nunūye | |||
|- | |- | ||
| | ! Genitive | ||
| liliai || lilemñi || lilesiai || neniai || nunūyai | |||
|- | |- | ||
| | ! Translative | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | liliān || nenėn || nunūn | |||
|- | |- | ||
| | ! Exessive | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | liliāt || nenėt || nunūt | |||
|- | |- | ||
| | ! Essive | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | liliąa || nenęe || nunųu | |||
|- | |- | ||
| | ! Dative | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | liliåh || neneah || nunouh | |||
|- | |- | ||
| | ! Ablative | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | liliąu || nenėhu || nunūvu | |||
|- | |- | ||
! | ! Locative | ||
| colspan=3 style="text-align: center;" | lilea || nenėhea || nunūvea | |||
|- | |||
|} | |} | ||
edits