Duozynis/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(→Adverbs: Ts) |
(→Nouns: Ts) |
||
Line 286: | Line 286: | ||
|- | |- | ||
| /izore/ || treatment || | | /izore/ || treatment || | ||
|- | |||
| /hugore/ || tray || | |||
|- | |||
| /tljujɶ/ || trap || | |||
|- | |||
| /əkebi/ || training || | |||
|- | |||
| /quduː/ || train || | |||
|- | |||
| /day/ || trade || | |||
|- | |||
| /majiː/ || toy || | |||
|- | |||
| /cimed/ || town || | |||
|- | |||
| /deje/ || tower || | |||
|- | |||
| /tukad/ || transport || | |||
|- | |||
| /tatɯ/ || touch || | |||
|- | |||
| /keːɦoː/ || torch || | |||
|- | |||
| /nəla/ || top || | |||
|- | |||
| /dɯɟa/ || tooth || | |||
|- | |||
| /nadu/ || tongue || | |||
|- | |||
| /fɯja/ || tomb || | |||
|- | |||
| /tʉs/ || toe || | |||
|- | |||
| /heg/ || tire || | |||
|} | |} | ||